Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Brighton
Brighton
 
to miasto Wielkiej Brytanii w hrabstwie East Sussex położone na Kanałem La Manche. Brighton to przede wszystkim ośrodek turystyczny, który przyciąga turystów z Anglii i zagranicy swoimi przepięknymi plażami. Tym bardziej wyjazd do miasta jest atrakcyjny, że można do niego dotrzeć w zaledwie godzinę podróży pociągiem z Londynu.Plaże w Brighton są plażami kamienistymi a wzdłuż nich biegnie Monarch Way - długodystansowych chodnik wzdłuż którego ulokowało się wiele barów, restauracji, nocnych klubów i salonów gier, głównie między filarami. Brighton Beach ma także plażę nudystów, na południe od wschodniej części Kemptown. Natomiast we wschodniej części nabrzeża Brighton znajduje się jedna z największych przystani w Europie, a także rozwijający się ciągle kompleks sportowy do siatkówki plażowej.
 
Z Polski do Brighton można dojechać wykorzystując tanie połączenia autokarowe realizowane przez autokary, autobusy Interbus, Sindbad, Eurolines Polska, Polonia Transport. Szacunkowy koszt biletu autokarowego w jedną stronę wynosi około 450zł w zalezności od miasta wyjazdu z Polski. Od wymienionej ceny mogą być stosowane zniżki dla pasażerów w zależności od ich wieku, które są widoczne w systemie w Kroku 4 na etapie wprowadzania daty urodzenia/ rodzaju legitymacji zniżkowej.
 
Głównym przystankiem autobusowym w Brighton wykorzystywanym przez autokary wymienionych przewoźników jest:  BRIGHTON, Pool Valley Coach Station.
 
 
 
Sprawdź połączenia autokarowe i Kup bilet on-line 24h/dobę
Rezerwacja i Sprzedaż
 
 
 
Brighton znajduje się około 80 km od Londynu, wybór lotniska - w tym najbliżej Brighton położonych lotnisk London-Heathrow i London-Gatwick zależy to wyboru rasy i lotu. Dzięki informacjom, które zamieszczamy będziesz w stanie wybrać najdogodniejszy sposób dotarcia do Brighton, wybierając odpowiednie lotnisko oraz lot.
 
 
 
 
Bilety Lotnicze Sprzedaż i Rezerwacja : Infolinia 32 728 30 44
(pon-sob od 8.00 do 20.00; niedziela od 12.00 do 20.00)
 
 
 
Stare Brighton zamknięte jest w prostokątnym obszarze ograniczonym szerokimi alejami. Od południa - ciągnącą się wzdłuż wybrzeża King’s Road. Na zachodzie - West Street, przechodzącą w Queen’s Road, prowadzącą do dworca kolejowego (piękny wiktoriański budynek). Od wschodu - Old Steine, przechodzącą w Pavilion Parade i Grand Parade, prowadzącymi do kościoła św. Piotra. Od północy obszar „starówki”, czyli dawnego rybackiego Brighton, zamyka Church Street. Przy jej skrzyżowaniu z Old Steine usytuowany jest :
1. Royal Pavilon - dawny pałac królewski zbudowany jako dom dla Prince Regent na początku XIX wieku, przebudowany w stylu hindi o wystroju orientalnym. Cechuje się ogromnymi kopułami w kształcie cebuli, mineratami, wielkimi smokami zamontowanymi na suficie, żyrandolami w kształcie drzewa.    Warto także zobaczyć:    
 
2. molo Palace Pier -  zbudowane w roku 1899 znane jako miejsce rozrywek                                                  ;
 
3. Sea Life Centre - oceanarium położone tuż nad morzem, w niewielkiej odległości od mola, w którym znajduje się w nim najdłuższy w Europie podwodny tunel, gdzie z bliska można zobaczyć rekiny i inne zwierzęta morskie;
 
4. Kemp Town - eleganckie miasteczko, zbudowane w stylu regencji przez  Thomas Read Kemp ;
 
5. Volks's Electric Travel - kolejka elektryczna z 1883 roku,  której trasa przebiega wzdłuż wybrzeża, od stacji Aquarium w pobliżu mola w Brighton do stacji Marine.
 
6. Brighton Marine Palace i Pier (dawna znany jako Palace Pier) otwarty w 1899 roku, dzisiaj hotel , w którym znajduje się wesołe miasteczko, restauracje i pasaż.
 
7. Mauzoleum Sasson - budynek w stylu indo-saraceńskim, aktualnie elegancki klub ,
 
8. kościół św. Mikołaja - nazywany także Kościołem Matki Kościoła, jest najstarszym budynkiem w mieście,
 
Do atrakcji miasta zaliczyć także należy :
 
1. Brighton Festival - odbywający się w maju, drugi największy festiwal sztuki w Wielkiej Brytanii po Edynburgu. Obejmuje procesje, takie jak Parada dzieci, widowiska outdoor często z udziałem pirotechnika, teatr muzyczny i sztukę wizualną w całym mieście. Najważniejszą cechą festiwalu są jednak domy artystów i rzemieślników, otwarte dla publiczności gdzie zazwyczaj sprzedają swoje prace. Od 2002 roku, ta część festiwalu odbywa się niezależnie pod nazwą Festiwalu Fringe.
 
2. Pasy" - teren rekreacyjny i mieszkaniowy, niedaleko brzegu morza, charakteryzujący się wąskimi uliczkami na wzór ulicy oryginalnej wioski rybackiej, gdzie kwitnie sprzedaż detaliczna;
 
3. Lanes - wąskie uliczki starego Brighton gdzie można znaleźć niejeden pensjonat typu B&B - po angielsku ciasny, ze śniadaniem typu Full English Breakfast.  The Lanes są miejscem spacerów, zakupów i w ogóle sercem Brighton. Jest to teren miasta na którym znajdują się głównie sklepy z odzieżą, biżuterią, sklepy z antykami, restauracje i puby. Jego nazwa pochodzi od anglosaskich "Laine"  które oznaczały "pola".
 
Brighton to także ważny ośrodek przemysłowy, głównie przemysłu elektronicznego.  Brighton ma wysoką gęstość przedsiębiorstw zaangażowanych w mediach, szczególnie cyfrowego lub "nowe media", a od 1990 był określany jako "Silicon Beach". Oczywiście tutaj można więc szukać pracy. Wśród ciekawostek można podać, że American Express planuje zbudować nowy budynek siedziby na John Street, zamiast swojej obecnej siedziby w Edward Street. Zatrudnia około 3000 osób i jest największym prywatnym pracodawcą w mieście.
 
Brighton jest także ośrodkim kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.
 
Brighton jest też dobrą bazą wypadową dla osób pragnących zwiedzić pozostałe miejsca w hrabstwie Sussex.
 
 
 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.