Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Newcastle
Newcastle
to nazwa wielu miast Anglii i Irlandii, w tym miasta w Wielkiej Brytanii. 
 
 
Newcastel upon Tyne - miasto w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Tyne and Wear, położone nad rzeką Tyne przy jej ujściu do Morza Północnego. W mieście znajduje się siedziba klubu piłkarskiego Newcastel United F.C. Newcastel upon Tyne jest ośrodkiem przemysłu stoczniowego, maszynowego, elektrotechnicznego, chemicznego, wydobycia węgla kamiennego. 
 
Przez Newcastle przebiega autostrada A1prowadząca ze Szkocji - od północnego Edynburga do Anglii - do południowego Londynu, autostrada A19 biegnąca z Sunderland i Middlesbrough do York i Doncaster oraz autostrada A69 , A167 i A1058. W Newcastle istnieje system metra łączący centrum z okolicznymi miastami hrabstwa .
 
Do Newcastle Upon Tyne  można dojechać wykorzystując tanie połaczenia autokarowe na trasie z Polski do Anglii  wykonywane przez autokary, autobusy  Eurolines Polska, Interbus, Sindbad,  Tanie bilety autokarowe z i do Birmingham - Anglii można kupić przy wykorzystaniu naszej strony po wcześniejszym sprawdzeniu i zaakceptowaniu trasy z wyszukiwarki. Przewozy autokarowe do Newcastle są organizowane 3 razy w tygodniu tj. w środy, piątki i soboty. Aktualny rozkład jazdy autobusów do Newcastle oraz do Newcastle Upon Tyne jest dostępny w wyszukiarce zamieszczonej na naszej stronie.
 
Ważnym przystankiem autobusowym w Newcastle dla wymienionych przewoźńików jest:  NEWCASTLE, Ferry Bus Stop Neville Street.
 
 
 
Sprawdź połączenia autokarowe i Kup bilet on-line 24h/dobę
Rezerwacja i Sprzedaż
 
 
 
 
Port lotniczy Newcastel (Kod IATA - NCL, kod ICAO - EGNT)
Międzynarodowy port lotniczy Newcastel International Airport położony jest na północnozachodnich peryferiach miasta w odległości 11km od centrum Newcastel upon Tyne. Lotnisko jest dziewiątym w Anglii co do ilości przewiezionych pasażerów .
Lotnisko połączone jest z miastem liniami metra i podróż zajmuje zaledwie 20 minut.
 
 
 
 
 
Bilety Lotnicze Sprzedaż i Rezerwacja : Infolinia 32 728 30 44
(pon-sob od 8.00 do 20.00; niedziela od 12.00 do 20.00)
 
 
W centrum Newcastle dominują budynki pochodzące z XIX wieku, ale sporo jest także budynków posiadających znacznie dłuższą historię. Są to przede wszystkim kościoły (katedra z XIV i XV wieku) oraz średniowieczny zamek (Blake Gate). Wśród nich wymienić należy trzy katedry anglikańską Św. Mikołaja, katolicką romańską Św. Marii i koptyjskiego kościoła prawosławnego - Św.Jerzego i Anastazji.  Natomiast w północnej części miasta znajduje się największy ewangelicki kościół Anglii - Jasmon Paris Church.
Z architektonicznego punktu widzenia ciekawe pozostają fasady kamienic przy ulicy Grey Street. Warty uwagi jest także pochodzący z połowy XIX wieku budynek dworca Kolejowego, uważany za jeden z okazalszych w północnej Anglii. 
Symbolem Newcastle, jest wielki zielony most Tyne Bridge, będący pierwowzorem dla Mostu Portowego wybudowanego później w Sydney. Jego łukowa konstrukcja wykonana ze stali ma rozpiętość 162 metrów i jest najdłuższym tego typu mostem w Wielkiej Brytanii.
Newcastel ma swoje korzenie w starożytności. Już Rzymianie zbudowali pierwszy most nad rzeką Tyne, który był strzeżony przez fort wzdłuż Muru Hadriana . Z kolei Normanowie zbudowali drewniany fort i pierwszy "New Castle"  w 1080 roku. Budowlę tą zastąpiono później kamiennym fortem  jednym z najwspanialszych przykładów architektury wojskowej Norman, wtedy powstała Black Gate datowana na 1247 rok.
 
 
2. Newcastel - miejscowość Wielkiej Brytanii w hrabstwie Shropshire położona w odległości 39 km na południowy zachód od miasta Shrewsbury i 229 km na północny zachód od Londynu.
 
3. Newcastel - under - Lyme - miasto w Anglii, w hrabstwie Staffordshire, które razem z miastami Stoke-on-Trent i Kidsgrove tworzy konurbację The Potteries Urban Area. W mieście rozwinięty jest przemysł materiałów budowlanych, ceramiczny, metalurgiczny, odzieżowy, włókienniczy oraz wydobycie węgla kamiennego.
 
 
Miasta w Irlandii:
1. Newcastel - miasto w hrabstwie Tipperary;
2. Newcatsel - miasto w hrabstwie Wicklow;
3. Newcastel - miasto w hrabstwie Dublin południowy, położone 20km na południowy zachód od Dublina;
4. Newcastel West - miasto w hrabstwie Limerick

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.