Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Trogir

TROGIR – miasto liczące ok. 13 tys. mieszkańców położone w Dalmacji, 20 km na zachód od Splitu. Założony w III w. p.n.e. przez greckich kolonistów (dawny Tragurion). Od tego mniej więcej czasu Trogir zaczął zyskiwać na znaczeniu jako ważny port morski. Z początkiem XII w. miasto znalazło się pod panowaniem węgierskim. Zniszczone przez Saracenów i odbudowane z końcem XII, po okresie względnej stabilizacji, w wieku XV dostało się w strefę wpływów Wenecji.

 

 

Bogatą przeszłość tego „miasta muzeum” i wpływy wielu nacji: Illirów, Greków,  Rzymian, Chorwatów, Wenecjan, Francuzów i Austriaków można obecnie podziwiać spacerując po labiryntach ciasnych kamiennych uliczek. O wartości i znaczeniu zabytków miasta niech świadczy fakt wpisania (w roku 1997) całego centrum na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Trogirska starówka leży na niewielkiej wyspie połączonej z resztą miasta mostem zwodzonym. Do najważniejszych zabytków miasta należą: katedra św. Wawrzyńca (budowana przez cztery wieki, w jej kaplicy znajduje się 150 płaskorzeźb ludzkich postaci), kościół św. Barbary (najstarsza świątynia w mieście), ratusz i gotycki pałac rodziny Čipiko, pałac Stafileo z gotyckimi oknami weneckimi, tysiącletni klasztor św. Mikołaja, Brama Lądowa i pozostałości fortyfikacji miejskich. 


Współczesny Trogir to nie tylko turystyczna atrakcja ale i skarbnica sztuki. Każdego lata unoszą się nad miastem arie wykonywane w ramach corocznego światowego konkursu młodych tenorów. Z Trogiru pochodzi m.in. chorwacki tenor Vinko Coce nazywany chorwackim Pavarottim.


Riwiera Trogiru obfituje w zatoczki, wysepki, piaszczyste i żwirowe plaże, a wiele z nich zachowało swój pierwotny i dziewiczy stan. Region ten jest szczególnie lubiany przez amatorów żeglarstwa. Bujna śródziemnomorska roślinność z dominującymi tam oliwkami, ziołami i szczepami winorośli, uzupełniona owocami morza stanowi podstawę pysznego domowego jedzenia serwowanego w licznych knajpkach i prywatnych pensjonatach. 


Dobre połączenie autokarowe z wieloma miastami, linie promowe łączące miasto m.in. ze Splitem i sąsiedztwo portu lotniczego sprawiają, że Trogir jest dostępny niemal ze wszystkich stron.

 

Tanie Bilety Autokarowe do Trogiru


 

Przewozy Autokarowe do Trogiru zapewnia wielu przewoźników w tym linie autokarowe Elabus, Retman, Eurobus-Eurolines Polska, GlobTourist, Autokar Polska, Roma-Bus Plus.

 

 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.