Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Vodice

VODIC – miasteczko w Dalmacji nad Adriatykiem w regionie Szybenika. Początki miejscowości związane są z budową (w roku 1402), na miejscu dawnej osady rzymskiej (Araus), kościoła św. Krzyża. W latach późniejszych rozrastającą się miejscowość opasano murami obronnymi i wieżami. Wszystko to w celu zapobiegawczym przed częstymi najazdami tureckimi, które trwały aż do XVII w. Znaleziska przeprowadzone w tych okolicach potwierdzają, ludzką obecność na tych terenach już w epoce żelaza. Obecna nazwa miejscowości wiąże się z licznie występującymi źródłami wody pitnej. Z dawnych czasów pozostały w miejscowości liczne zabytki m. in.: wspomniany kościół parafialny św. Krzyża z dzwonnicą (posiadającą dwie loggie), wieża obronna Čorić z 1646 roku wykonaną z kamieni przywożonych z wyspy Brač, gotycki kościółek św. Krzyża, kościół św. Proroka Eliasza (otoczony murem za którym prawdopodobnie znajdował się dawny cmentarz. W kościele tym odprawia się jedną mszę w roku. - zawsze 20 sierpnia). W niedaleko oddalonej Rakitnicy znajduje się wieża obserwacyjna, z której rozciąga się doskonały widok na całą okolicę. Warto wybrać się także na pobliską górę Okit. Na jej szczycie znajduje się popularny cel pielgrzymek – kościół z czternastoma kaplicami Madonny od Karmelu (Karmelitańskiej).
Vodic chociaż jest niewielką miejscowością turystyczną oferuje odwiedzającym wiele atrakcji zarówno kulturalnych jak i sportowo rekreacyjnych. W kościele św. Krzyża organizowane są wystawy artystyczne i spotkania kulturalne, we wnętrzach wieży obronnej Čorić – seanse kinowe. Lokalne agencje turystyczne chętnie organizują, dla grup, wyprawy szlakami turystycznymi, przejażdżki łodziami wzdłuż wybrzeża, wycieczki na okoliczne (a jest ich bez liku) wyspy, podczas których organizowane są pikniki rybne, czy wyprawy do centrum sokolnictwa, Parku Krajobrazowego Vransko Jezero i do fenomenów natury - Parku Narodowego Krka i Parku Narodowego Kornati. Czystość i przejrzystość wód i bogactwo życia podwodnego sprawiają, że – zwłaszcza to ostatnie miejsce – jest idealne dla miłośników nurkowania. Vodic to doskonałe miejsce dla żeglarzy. W samym centrum miejscowości znajduje się marina z 400 miejscami do cumowania. Działają tam liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego i centra nurkowe. Miłośników aktywnego wypoczynku przyciągają przygotowane i zawsze gotowe do gry boiska do: siatkówki plażowej, piłki nożnej, koszykówki, szlaki i trasy rowerowe (od turystycznych do profesjonalnych), korty tenisowe, pola do minigolfa. Ofertę uzupełniają: jazda na nartach wodnych, loty spadochronowe i rejsy starym żaglowcem po pobliskim archipelagu. Miłośnicy wędkowania winni wiedzieć, że w Vodicach rozgrywają się coroczne zawody wędkarskie. Tamtejsze liczne restauracje serwują specjały kuchni regionalnej oparte głównie na rybach i doskonałym winie.
Godnymi polecenia są vodickie imprezy: historyczny wyścig rowerowy na powitanie wiosny, Regaty Wielkanocne, Wielkanocne Śniadanie ze specjalnym historyczno-kulturalno-kulinarnym programem, Moto-Spotkania (na początku czerwca zjazd wielbicieli jednośladów i mocnego rocka), Croatian Music Chanel (festiwal odbywający się w połowie czerwca z gwiazdami muzyki), Vodicki Festiwal (tradycyjne święto ludowe odbywające się na początku sierpnia, zakończone pokazem fajerwerków). Plażowicze mają do swojej dyspozycji kilka plaż, z których jedna jest szczególnie godna polecenia: rozciągająca się na cztery kilometry Plava Plaza (Błękitna Plaża). Jest kombinacją żwiru, skał i dużych połaci piasku. Szczególnie poleca się ją rodzinom z dziećmi. Plaża ta otrzymała tzw. „Błękitną flagę”. Wzdłuż niej ciągną się liczne bary, knajpki, restauracje, wypożyczalnie sprzętu i szkoły nurkowania.
Vodic to naprawdę doskonały wybór dla miłośników historii, sztuki i aktywnego wypoczynku.
 


 


Nikt nie dodał jeszcze komentarza.