Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Zadar

ZADAR – miasto w Chorwacji (ponad 80 tys. mieszkańców) położone nad Adriatykiem. Historią sięga IV w. p.n.e. W I w. p.n.e., jako Jadrea, miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim. W okresie bizantyjskim (miasto stało się wówczas centrum administracji bizantyjskiej w Dalmacji) zaczęli osiedlać się wokół ówczesnego Zadaru przybywający z północy Słowianie. W okresie średniowiecza ośrodek ten zyskał status wolnego miasta, a w końcu X w. uznało zwierzchność królów chorwackich. Później, jak większość miast Dalmacji, dostało się pod zwierzchność kupieckiej republiki Wenecji. Handel przełomu XV i XVI w. przyczynił się do dynamicznego rozwoju Zadaru. Z końcem XVIII w. panowanie weneckie zostało zastąpione zwierzchnością Habsburgów i pod panowaniem tych ostatnich miasto pozostało do wybuchu I w. św. 


Ponad dwadzieścia pięć wieków historii i wpływy bytności różnych nacji pozostawiły w Zadarze liczne ślady. Najcenniejszymi zabytkami miasta są: zachowane mury obronne, liczne obiekty sakralne (m.in. romańska katedra św. Anastazji, gotycki kościół św. Marii, klasztor Franciszkanów, kościół św. Szymona), a perłą i zarazem symbolem miasta jest kościół św. Donata pochodzący z IX w. Ten unikat na skalę europejską, pod wezwaniem czterech świętych: Zoila, Symeona, Chryzogona i Anastazji, jest zarazem najbardziej znaną monumentalną budowlą w Chorwacji. Doskonała akustyka wnętrza jest wykorzystywana obecnie podczas imprez muzycznych.


Wartymi zobaczenia są także: renesansowa loggia, pałace w stylu baroku, osiemnastowieczny arsenał i największe po wschodniej części Adriatyku  rzymskie forum. W Zadarze w roku 1396 założono najstarszy chorwacki uniwersytet. Również w Zadarze powstała pierwsza chorwacka powieść, tam też zaczęto drukować pierwsze gazety w narodowym języku. Miasto szczyci się bogatymi zbiorami muzealnymi (godnym polecenia jest Muzeum Archeologiczne), skarbami kultury sakralnej i dziedzictwa narodowego i licznymi bibliotekami. Nieopodal położone jest najstarsze królewskie miasto Chorwacji Nin – znane z najmniejszej katedry na świecie. Ma ona zaledwie 36 kroków.


Zadar i jego okolice nazywane są obszarem boskiej inspiracji. I faktycznie, region ten wygląda jakby był naznaczony ręką samego Stwórcy. Wokół miasta znajduje się aż pięć parków narodowych. Góry, jaskinie, jeziora i wodospady, lazur Adriatyku z licznymi wyspami i pobliskie kaniony tworzą krajobrazową mieszankę, którą łatwiej namalować niż opisać słowami. Z zadarskiego wybrzeża można oglądać najpiękniejsze zachody słońca. Nieopodal przystani promowej znajduje się architektoniczny cud – organy morskie. Wbudowane w nabrzeże wydają przy nadchodzącej fali charakterystyczny niski dźwięk.


Wokół miasta urządzono i rozlokowano liczne szlaki i ścieżki rowerowe, tereny do jazdy konnej i rozlegle tereny myśliwskie. A trzeba wiedzieć, że turystyka w tamtym regionie ma swoje długie tradycje. Pierwsze biuro turystyczne (Liburnija) powstało w Zadarze już w roku 1899 i nieprzerwanie działa do dzisiaj. Jak każdy region Chorwacji tak i region Zadaru ma swoje własne specjały kulinarne. Są nimi: znakomity ser owczy z wyspy Pag i likier wiśniowy „Maraschino”. Likier ten już w XVIII wieku eksportowano do prawie wszystkich krajów Europy. Znajdował się on na stołach słynnych władców: króla angielskiego Jerzego IV, Napoleona Bonaparte i cara rosyjskiego Mikołaja. Przysmakami tego regionu są także: czerwone wino „Rose”, szynka „pršut” z Posedarije i miejscowa jagnięcina. Region ten upodobał sobie szczególnie Alfred Hitchcock. Z miasta tego pochodził papież Jan IV i jeden z pierwszych poetów piszących w języku chorwackim - Petar Zoranić.

 

Bilety Autokarowe do Zadaru

Autokary Elabus, Retman, GlobTourist, Roma-Bus Plus

 

Przewozy Autobusowe do Zadaru są obsługiwane przez linie autokarowe od czerwca do końca września. Wyjazdy z Polski są dokonywane 1 raz w tygodniu - każdy piątek. Autokary któe obsługują przewozy spełniją wszystkie standardy w zakresie bezpieczenstwa i wygody podróży.

 

Przystankiem Autobusowym w Zadarze na któym zatrzymująsie autobusy Elabus, Retman, GlobTourist, Eurobus-Eurolines czy Roma-Bus Plus  jest Dworzec Autobusowy. Jest to przystanek wykorzystywany przez wszystkich przewoźników.

 

 

Tanie Bilety Lotnicze Eurolot i EnterAir do Zadaru

 

 

 

Tanie loty, przeloty z Polski do Chorwacji w tym do Zadaru realizują linie lotnicze EuroLot i Enter Air.

Połączenia lotnicze dostępne z Zadaru do Polski obsługiwane przez:
 
Eurolot:
- Zadar – Gdańsk – Zadar (sezonowe połączenie Eurolot od 14 czerwca do 4 października 2014 r. – soboty, wyloty o godz.: 20:20)
 
- Zadar - Poznań – Zadar (sezonowe połączenie Eurolot od 14 czerwca do 4 października 2014 r. – soboty, wyloty o godz.: 14:25)
 
- Zadar - Warszawa Chopina – Zadar (sezonowe połączenie Eurolot od kwietnia do 4 października 2014 r – soboty, wyloty o godz.: 13:35)
 
 
Oprócz taniej linii Eurolot loty z Polski do Zadaru obsługuje również linia czarterowa Enter Air latająca w sezonie letnim na trasie:
 
- Warszawa Chopina – Zadar – Warszawa Chopina

 

 


 

 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.