Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Zagrzeb

ZAGRZEB – o chorwackiej stolicy mówi się, że: „jest ona skrojona na miarę człowieka”. Ten liczący sobie osiemset tysięcy mieszkańców ośrodek, położony nad rzeką Savą (największym dopływem Dunaju) zaliczany jest do najstarszych miast środkowoeuropejskich. Już w 1094 r. istniało na jego terenie biskupstwo.

 

 

Najstarsza cześć Zagrzebia składa się z dwóch dzielnic. Powstały one z rywalizujących ze sobą miast: Kaptol oraz Grad. Na terenie Gradu swoją siedzibę obecnie mają chorwacki rząd oraz parlament. Kaptol zaś, jest siedzibą arcybiskupstwa. Obok klasycystycznych i secesyjnych fasad budynków utrzymanych w duchu Monarchii Austrowęgierskiej dostrzec tam można podobieństwo do uliczek żywcem wziętych z czeskiej Pragi. Po administracyjnym połączeniu Zagrzebia z okolicznymi osadami w XIX w. zaczęto wznosić reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej: place, parki, ogrody i fontanny. Zabudowa taka uczyniła z Zagrzebia jedno z najbardziej zielonych miast Europy.

 

Chorwacka stolica jest doskonałym miejscem dla spacerów, pochłaniając jednocześnie przyjezdnych żywą atmosferą swoich ulic, licznymi urokliwymi kawiarenkami, restauracjami i sklepami. W sercu miasta znajduje się jezioro Jarun. Jest to miejsce plażowania mieszkańców stolicy i uprawiania różnych sportów – głównie wodnych. Na jeziorze znajdują się tory regatowe, a wokół niego rozlokowane są hotele i pensjonaty. Zagrzeb ma jeszcze inną atrakcję. Z racji swego położenia – u podnóża Parku Przyrody Medvednica, na którego terenie oprócz długiej na ponad 2600 m. jaskini Veternica, znajduje się doskonały dla narciarzy szczyt Sljeme – od kilku lat jest organizatorem zawodów FIS-owskich „Snow Queen Trophy”. Z racji swej sportowej infrastruktury coraz częściej miasto to jest organizatorem znaczących wydarzeń sportowych m.in.: turnieju tenisowego Zagreb Indoors.

 

 

Bilety Autokarowe do Zagrzebia

 

Godnymi zwiedzenia zabytkami są: gotycko-barokowa katedra Wniebowzięcia NMP, romańsko-gotycki kościół św. Marka, średniowieczne fragmenty murów obronnych pochodzące jeszcze z XIII w., Kamienna Brama, Wieża Lotrscak, kolejka linowa łącząca Gornij Grad i Donji Grad i neobarokowy budynek (z roku 1895) Chorwackiego Teatru Narodowego. W Zagrzebiu działa 20 teatrów, około 30 muzeów, 14 galerii, bardzo duży ogród zoologiczny i ponad stuletni ogród botaniczny (10 tys. gatunków roślin). Imprezami kulturalnymi, w których warto uczestniczyć są niewątpliwie: Tydzień Tańca Współczesnego (czerwiec), Międzynarodowy Festiwal Nowego Teatru „Eurokaz” (czerwiec-lipiec), Zagrzebskie Wieczory Letnie (lipiec), Międzynarodowy Przegląd Folkloru (lipiec), Festiwal Teatru Światowego (wrzesień), Zagrzebski Festiwal Filmowy (październik).


Obowiązkowymi pamiątkami z Zagrzebia są: słodko-pieprzny prostokątny piernik z orzechami, ozdobiony motywami folklorystycznymi i charakterystyczny dla okolic Zagrzebia Sestiński parasol, który używano jeszcze do lat 60-tych XX w. jako część stroju ludowego. Można go kupić na placu targowym Dolac.

 

Przewóz osób z Polski do Chorwacji w tym do Zagrzebia zapewniją Europejskie Linie Autobusowe Elabus w okresie od 27.06 do 12.09. Wyjazdy z Polski do Zagrzebia 1 raz w tygodniu. Tanie Bilety Autokarowe na przewozy komfortowym autokarem Elabus są do nabycia w wyszukiwarce EuroTicket zamieszczonej na naszej stronie.

Jeśli chodzi o połączenia lotnicze Lotnisko w Zagrzebiu na chwilę obecną nie ma w siatce połączen lotniczych bezpośrednich lotów do Polski. Bilety Lotnicze z Polski do Chorwacji.

 

 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.