Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Dublin
Dublin
 
to stolica i zarazem największe miasto Irlandii położone w prowincji Leinster. Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu nad Morzem Irlandzkim u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Sama rzeka dzieli miasto na dwie części o odmiennym charakterze: Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside. Nazwa miasta Dublin pochodzi z irlandzkiej nazwy Dúbh Linn oznaczającej "czarny staw".
Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju. Miasto posiada port morski połączony kanałami z rzeką Shannon. Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem.
 
 
  
Sprawdź połączenia autokarowe i Kup bilet on-line 24h/dobę
 
 
 
Dublin jest obsługiwany przez lotnisko:
 
Port lotniczy Dublin (kod IATA - DUB, kod ICAO - EIDW)
Położony w odległości 10 kilometrów na północ od centrum miasta Dublin i 2 km na południe od miasta Swords. Jest największym portem lotniczym w Irlandii pod względem liczby pasażerów. Dublin Airport jest położony w pobliżu autostrady M1 . Połączenie z miastem zapewniają taksówki, autobusy oraz transport prywatny. Lotnisko posiada dwa terminale pasażerskie. Terminal 1 posiadający pirsy A,B i C oraz oddany w październiku 2007 roku pirs D dla tanich linii lotniczych . W 2005 roku podjęto decyzję o rozbudowie lotniska w Dublinie. Ostatecznie Terminal 2 został otwarty w 2009 roku. Do terminalu 2 zostało przeniesionych większość przewoźników długodystansowych.  Terminal 2 posiada 15 bramek oraz może obsłużyć rocznie 15 milionów pasażerów, co łącznie z terminalem 1 daje 35 milionów osób.
 
 
 
Bilety Lotnicze Sprzedaż i Rezerwacja : Infolinia 32 728 30 44
(pon-sob od 8.00 do 20.00; niedziela od 12.00 do 20.00)
 
 
 
 
Do zabytków zaliczyć należy:
1. Zamek Dubliński - wybudowany przez Normanów w miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów z XIIIw.
 
2. Katedrę Christchurch - wybudowana w 1172r. po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez wikingów.
 
3. Katedra  s. Patryka - także wybudowana w XIIw. 
 
4. budynki Biblioteki Narodowej i Muzeum Narodowego na prawym brzegu Liffey, pochodzące z epoki wiktoriańskiej ;
 
5. budynki Uniwersytetu Irlandii (Trinity College)  założonego w 1592r.  Najciekawszym obiektem kompleksu jest uniwersytecka biblioteka, znana z kolekcji iluminowanych rękopisów ze słynną "Księgą z Kells" (Book of Kells).
 
6. oddziały Muzeum Narodowego, gromadzące cenne zabytki i dzieła sztuki wyspy. W głównym gmachu wystawiane są przedmioty z epoki brązu i żelaza, a także średniowieczne. W Aneksie znajdują się obiekty związane z obecnością wikingów na wyspie. Z kolei Galerię Narodową tworzy kolekcja malarstwa irlandzkiego i europejskiego . Licznie odwiedzane są również Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Hugh Lane Gallery.
 
7. Kilmainham Hospital - z roku 1610 wybudowany na wzór Hotelu Inwalidów w Paryżu;
 
8. Bank of Ireland z 1739r. – dawny budynek parlamentu,
 
9. pałace: Mansion House z 1710r, Leinster House z 1745r. , Powerscourt Townhouse z 1774r.
 
10. cmentarz hugenotów z 1693r.
 
11. O`Connell Street - najbardziej reprezentacyjną z dublińskich ulic, ipamiętniająca nazwisko wybitnego irlandzkiego polityka i patrioty Daniela O`Connella, którego monumentalny pomnik stoi nad rzeką, u wlotu ulicy. Z kolei w centralnym punkcie ulicy na środku pomiędzy dwiema jezdniami ulicy został ustawiony monument, zwany oficjalnie "Spire of Dublin" (Dublińska iglica).
W mieście nie brakuje również terenów rekreacyjnych. Znajdujący się na lewym brzegu rzeki, jak Phoenix Park uważany za jeden z największych parków miejskich Europy, w którego obrębie znajdują się tereny sportowe, miejskie zoo z 1830r. rezydencja Prezydenta kraju (Aras an Uachtarain) oraz rezydencja Ambasadora USA.
Region Dublina obejmuje nie tylko samo miasto, ale i jego okolice (w granicach hrabstwa). Wzdłuż wybrzeża Morza Irlandzkiego znajdują się kąpieliska Dun Laoghaire , Dalkey, Dollymount Strand, Howth. Natomiast brzeg oraz wysepki Zatoki Dublińskiej są terenami, gdzie zimują gatunki ptactwa arktycznego.
 
 
 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.