Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Aachen
Akwizgran - po niem.  Aachen
 
miasto zachodnich Niemiec na terenie Nadrenii Północnej - Westfalii w bezpośrednim sąsiedztwie Belgii i Holandii.

Charakterystyka miasta Aachen:
- w mieście rozwinął się przemysł elektrotechniczny, metalowy, maszynowy i taboru kolejowego; produkcja czekolady. Znajduje się węzeł kolejowy i drogowy.
- jest ośrodkiem turystycznym i uzdrowisko (solanki, wody alkaliczne, cieplice siarczanowe o temperaturze do 75°C). Znajdują się tu liczne szkoły wyższe w tym politechnika.
 
Akwizgran był rzymskim osiedlem już 2000 lat temu, jednakże dopiero Karol Wielki, uważany jest za założyciela miasta i jego wpływ kształtował dzieje Akwizgranu przez kolejne 1200 lat.
 
Do Akwizgranu (Aachen) można dojechać:
1) drogą lotniczą przez Lotnisko w Kolonii/Bonn (85km) i Lotnisko w Düsseldorf (90 km);
2) autostradami A4, A44, A46
3) koleją - pociągi ICE/IC/EC
 
Tanie Przewozy Autokarowe z Polski do Aachen oraz z Aachen do Polski są wykonywane przez autokary, linie autokarowe Sindbad, PKS Warmia, Polonia Transport, Sokół, Zawadzkie, Eurolines MądelTrans, Bartuś, Sołtysik Reisen, Eurobus-Eurolines Polska. Cena biletu autokarowego w jedną stronę wynosi około 200zł. Koszt biletu dwustronnego to wydatek około 330zł. Od wymienionych ceną mogą byc stosowane również rabaty zniżki dla podróżnych uzależnione od ich wieku.Są one widoczne w systemie na etapie wprowadzania danych pasażerów w tym daty urodzenia lub legitymacji zniżkowej.
 
Głównym przystankiem w Aachen wykorzystywanym przez autokary wymienionych przewoźników są: AACHEN, Wilmersdorfer Strasse /koło Gartenzenter/.
 
 
 
 
Sprawdź połączenia autokarowe i Kup bilet on-line 24h/dobę
 
 
 
W mieście występują liczne zabytki, wśród których warto zobaczyć:
1) Katedrę akwizgrańską (Aachener Dom) - budowla kryta kopułą, którą wzniósł w roku 800 jako swą kaplicę pałacową sam Karol Wielki. Na jego słynnym marmurowym tronie w latach 936-1531 koronowano trzydziestu królów niemieckich. Do ciekawostek należy dobudowany do katedry w 1414 roku monumentalny chór, uznawany za arcydzieło gotyckiej sztuki budowlanej, którego strzeliste okna sięgają wysokości 27 metrów,i uznawane są za najwyższe okna jakie wybudowano w tej epoce. W tej samej części katedry znajduje się złoty relikwiarz Karola Wielkiego z 1215 roku (Karlsschrein) oraz relikwiarz NMP z 1239 roku (Marienschrein), w którym przechowywane są najważniejsze relikwie kościoła.Skarbiec akwizgrańskiej katedry (Domschatzkammer) należy do najbogatszych skarbców kościelnych w Europie, gdzie zobaczyć można unikalny zbiór kosztowności związanych z historią katedry, np. krucyfiks św. Lotara z ok. 1000 roku (Lotharkreuz) czy srebrne, w części pozłacane popiersie Karola Wielkiego powstałe po 1349 roku (Karlsbüste). Obiekt ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

2) Gotycki ratusz akwizgrański (Aachener Rathaus) - pochodzący z XIV wieku na fundamentach karolińskiej auli pałacowej wyposażony w salę koronacyjną. Ściany zdobi pięć fresków autorstwa Alfreda Rethela poświęconych scenom z życia Karola Wielkiego. W ratuszu obejrzeć można także kopie insygniów władzy cesarskiej (jabłko, miecz i koronę) oraz manuskrypt karoliński.
 
3) kościół S. Johann (konsekrowany XI w., przebudowany, obecnie barokowy)
 
4) bazylika S. Adalbert (XI, XIX w.)
 
5) zamek Frankenburg (około 1270, obecnie muzeum)
 
6) Elisenbrunnen (1824-1827) oraz fragmenty obwarowań miejskich, m.in. wieża Langer Turm (XIII/XIV w.) i brama Marschiertor (około 1320r.)
 
W okolicy Akwizgranu (Aachen) natomiast warto wybrać się do :
1. Monschau na obrzeżu Parku Narodowego Eifel - fascynujących leśnych ostępów zaczynających się tuż powyżej zabytkowego miasta sukienników Monschau.

2. Niemiecko-belgijski Park Krajobrazowy Hohes Venn-Eifel - las, woda i rozległe pasma górskie, których najróżniejsze formy podziwiamy podczas wędrówki przez obszar Średniogórza Niemieckiego pomiędzy masywem Eifel a Ardenami. Charakterystyczne elementy krajobrazowe decydują o podziale parku na obszary geofizyczne: na północnym zachodzie rozciąga się podgórze masywu Venn. Leżące w pobliżu pasmo Hohes Venn (Hautes Fagnes) to unikalny w skali europejskiej obszar wysokiego bagna. Park jest kolosalnym rezerwuarem wody z powodu wybudowanych 15 zapór.

3. Jezioro Rursee - o pojemności rzędu 205 mln litrów, co czyni je jednym z największych zbiorników retencyjnych w Niemczech. Położone nad jeziorem miejscowości Woffelsbach i Rurberg kuszą turystów wszechstronną ofertą, w tym licznymi dyscyplinami sportowymi. Woffelsbach zaprasza przede wszystkim zapalonych żeglarzy i wioślarzy, a Rurberg kusi kawiarniami i restauracjami
 
Do najważniejszych wydarzeń miasta należą:
1) karnawał;

2) Lust auf Jazz - odbywający się corocznie w jedną z wiosennych sobót plenerowy festiwal muzyki jazzowej pod hasłem „Lust auf Jazz” (Ochota na jazz). W całym mieście na wybudowanych scenach rozbrzmiewają dźwięki kapel grających różne gatunki jazzu. Przez centrum miasta przeciągają również liczne pochody tzw. „marching bands”.
 
3) Akwizgrańskie lato z kulturą - to odbywające się koncerty plenerowe w zabytkowej scenerii na placu Katschhof z udziałem gwiazd rocka, popu, jazzu i muzyki klasycznej.
 
4) CHIO – międzynarodowy turniej tresury, skoków i jeździectwa

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.