Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Kijów
Kijów
 
to stolica i centrum naukowo – kulturalno - przemysłowe Ukrainy. W tym dwu i półmilionowym mieście położonym nad Dnieprem nowoczesność przeplata się z duchem dawnych czasów. Założony na początku V w. jako ośrodek handlu na szlaku handlowym spinającym Skandynawię z Konstantynopolem. Jego burzliwe dzieje, pod zmieniającym się wciąż panowaniem (ruskim, litewskim, polskim, rosyjskim), nie pozostały bez wpływu na wygląd i charakter miasta. W jego historii znajdziemy wiele śladów polskich. W 1018 roku o kijowskie Złote Wrota miał ponoć wyszczerbić swój miecz Bolesław Chrobry, a Kazimierz Jagiellończyk nadał mu prawa magdeburskie. Po unii lubelskiej miasto to zostało włączone do Korony i pozostało aż do roku 1648. W Kijowie – bohater literacki - pan Skrzetuski poszukiwał swojej Heleny. W okresie po powstaniu listopadowym, kiedy główne polskie ośrodki naukowe zostały zamknięte albo straciły swój polski charakter, Kijów przejął palmę pierwszeństwa stając się jednym z najważniejszych ośrodków polskości. Na tamtejszym uniwersytecie w czwartej dekadzie XIX w. kadrę naukową i trzon akademików (ponad 62%) stanowili Polacy. Tam powstały fortuny polskich magnatów Potockich i Branickich. Tam też jedną z dzielnic upodobała sobie polska arystokracja, a przy jednej z głównych ulic Chreszczatyku (obecnie najbardziej reprezentacyjna i zarazem ekskluzywna ulica ukraińskiej stolicy) rozwijały się instytucje polskiego życia społeczno-politycznego. Tam też po ugodzie zawartej z atamanem Symonem Petlurą wkroczyła w maju 1920 r. 3 Armia WP w czasie wyprawy kijowskiej.
 
Kijów słynie z fantastycznych zabytków, a wiele spośród nich znalazło swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie sposób je tu wszystkie wymienić. Przede wszystkim w oczy rzucają się przepyszne, monumentalne budowle sakralne dzięki, którym miasto zyskało miano „drugiej Jerozolimy”. Wśród nich: jedenastowieczny Sobór Mądrości Bożej; słynna Ławra Peczerska, Cerkiew św. Cyryla, Sobór św. Włodzimierza; Monastyr Wydubicki; Monastyr św. Michała Archanioła, a to tylko nieliczne przykłady. Znajdziemy tam także liczne parki i ogrody urządzone na naddnieprzańskich skarpach. Kijów to także miasto imprez i festiwali, z których najwięcej odbywa się w maju, m.in. „Dzień Kijowa”. Kolejny, bogaty w imprezy miesiąc, to październik. Miłośników historii zapraszają liczne muzea: Historii Kijowa; Sztuki Zachodu i Orientu; Sztuki Rosyjskiej; Narodowe Muzeum Naukowo-Przyrodnicze; Michaiła Bułhakowa; Tarasa Szewczenki i wiele innych. Jadą do stolicy Ukrainy raczej możemy być spokojni o noclegi, gdyż znajdziemy tam najwięcej hoteli, również znanych europejskich sieci i to zwłaszcza tych o najwyższym standardzie. Z Kijowem związani są rodowodem m.in. Michaił Bułhakow (pisarz), Aleksander Ford (reżyser, twórca filmowych „Krzyżaków”), Leon Hryniewiecki (podróżnik, lekarz), Feliks Konarski (poeta, pisarz, aktor) czy Igor Sikorski (twórca amerykańskiego przemysłu śmigłowcowego). Kijów posiada dogodne połączenia zarówno lotnicze, drogowe i kolejowe z większością miast ukraińskich i, co istotne dla nas, z miastami polskimi.
 
 
Sprawdź połączenia autokarowe i Kup bilet on-line 24h/dobę
Rezerwacja i Sprzedaż
 
 
 
Autobusem z Polski do Kijowa można dojechać bez przesiadki z miast do których należą: Chełm, Gliwice, Jarosław, Katowice, Kraków, Lublin, Opole, Przeworsk, Rzeszów, Strzelce Opolskie, Tarnów, Warszawa, Wrocław.
 
Do Kijowa można dojechać wykorzystując tanie połaczenia autokarowe z Polski do Ukrainy wykonywane przez autokary, autobusy Ecolines. Są one wykonywane do 4 razy w tygodniu tj. we wtorki, czwartki, piątki i niedziele. Tanie bilety autokarowe do Kijowa można kupić przy wykorzystaniu naszej strony po wcześniejszym sprawdzeniu i zaakceptowaniu trasy z wyszukiwarki.
 
Przystankiem autobusowym wykorzystywanym przez autokar Ecolines w Kyiv jest   KIJÓW, Dw.PKS "Centralniy", pl.Moskovskaya 3.
 
Przykładowa trasa wybrana z wyszukiwarki połączeń:
 
Przewoźnik: ECOLINES Czas podróży ok. 15h20m
Przystanek z: WARSZAWA, Dw.PKS(Zachodnia),ul.Al.Jerozolimskie 144,St.13,14 2012-01-08 08:30 (Nd)
Przystanek do: KIJÓW, Dw.PKS "Centralniy", pl.Moskovskaya 3 2012-01-08 23:50 (Nd)
trasa: Warszawa, Kowel, Łuck, Równe, Żytomierz, Kijów.
Szcunkowy koszt biletu na tej trasie wynosi 234zł.
 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.