Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Split

SPLIT - miasto i port w nad Adriatykiem. Drugie co do wielkości (ok. 180 tys. mieszkańców) miasto Chorwacji. W roku 305 rzymski cesarz Dioklecjan postanowił zbudować dla siebie wiejską posiadłość. Miejsce dla niej znalazł w samym sercu Dalmacji, w dobrze chronionej zatoce rodzinnego Aspalathos (Splitu własnie). Miejsce to posiadało istotne wówczas walory obronne. Od strony morza chronione było poprzez liczne wyspy, a od lądu przez pasmo wysokich gór. A do tego piękne i urokliwe. Lokalizacja przyszłej posiadłości była oddalona zaledwie 6 km. od ówczesnej rzymskiej stolicy Dalmacji – Salony (dzisiejsze miasteczko Solin.

 

 

Warto go zwiedzić ze względu na ekspozycję rzeźb antycznych i pozostałości ruin z I w. n.e.). Bliskość stolicy wpłynęła na dynamiczny rozwój nowego ośrodka. Miasto opasano mocnymi murami obronnymi, licznymi wieżami, wybudowano świątynie, pałace i termy. Wiele z tych budowli zachowało się – na terenie starego miasta - do czasów współczesnych i dzisiaj stanowią największy antyczny kompleks architektoniczny na terenie Chorwacji. Choć forma w jakiej można je zobaczyć niejednokrotnie zaskakuje. Fragmenty antycznego pałacu zbudowane gotyckimi kamieniczkami. Gotyckie łuki przeplatające się z rzymskimi  kolumnami czy barokowymi ozdobami. Mieszanka stylów, która w jakiś sobie wiadomy sposób harmonijnie komponuje się nawzajem. Dziedzictwo miasta – od antyku do czasów współczesnych – jest najbardziej widoczne z Perystylu (dziedzińca przed katedrą) i otaczających go kamiennych domów.

 

Centralnym miejscem splickiej starówki jest katedra pod wezwaniem św. Dujama, pierwotnie pomyślana jako przyszłe mauzoleum cesarza Dioklecjana. Obok katedry wznosi się romańsko gotycka (wysoka na ok. ok. 20 pięter!) dzwonnica, którą budowano, bagatela, czterysta lat! Ze szczytu tej budowli można podziwiać całą panoramę miasta i okolic aż po wyspy Brač i Hvar. Stare miasto Splitu jest zabytkiem klasy „0”. Zostało wpisane na listę UNESCO. Najważniejszymi zabytkami miasta są: pałac cesarza Dioklecjana, świątynia Jowisza, brama pałacowa (Porta Aurea), wspomniane mauzoleum Dioklecjana (obecna świątynia św. Dujama), Perystyl, kościół św. Franciszka, fragmenty akweduktu i zabytkowe kościoły. W swoich zaułkach miasto posiada najwęższą uliczkę na świecie. Jej nazwa mówi sama za siebie: „Pozwól mi przejść” (Pusti me proći).

 

W Splicie znajdują się liczne muzea (archeologiczne, katedralne, etnograficzne, historii morskiej, przyrodnicze). Uliczki i zaułki miejskie, gwarne, rozśpiewane tawerny i piękno promenady miejskiej nie pozwolą zapomnieć, gdzie jesteśmy. Śródziemnomorską atmosferę można poczuć próbując specjałów miejscowej kuchni:  owoców morza, jagnięciny, rybnego brudetu z kaszą kukurydzianą, ryby z grilla lub przygotowanej nad ogniem ośmiornicy. Do tego obowiązkowo miejscowe trunki: rakija lub wyborne gatunki czerwonego wina. Okolice Splitu charakteryzują się długimi, ocienionymi sosnami, pokrytymi drobnym żwirem plażami. Krajobraz dopełniają liczne wyspy i wysepki. Wśród nich największa w archipelagu splickim wyspa Brač. Nazywana jest wyspą kamienia i wiatru bo z tamtejszych kamieniołomów wydobywano najlepszy materiał do budowy nie tylko miejscowych katedr ale i wielu budowli w Europie. Z kolei wiatrom, które wieją w kanale między Bračem a wyspą Hvar zawdzięcza uznanie windsurferów, masowo korzystających z panujących tam idealnych warunków.

 

Wokół miasta rozlokowane są liczne mariny – przystanie jachtowe. Wzdłuż riwiery znajduje się wiele miejsc do nurkowania. Wyprawy do nich oferują liczne kluby i centra nurkowe. Lubiący wspinaczkę skałkową powinni wybrać się nad kanion rzeki Cetiny. Można tam jednocześnie skorzystać z organizowanego na rzece raftingu. Liczne groty i jaskinie przyciągają speleologów. Popularność pochodzącego ze Splitu Gorana Ivaniseviča doprowadziła do rozwoju infrastruktury tenisowej tego miasta, stąd mnogość i dostępność kortów tenisowych powinna zachęcić przyjeżdżających tam turystów do zabrania ze sobą rakiety tenisowej. W obiegowej opinii Split to również miasto najpiękniejszych kobiet i co by nie powiedzieć, za każdym razem odkrywa się je na nowo. 

 

Do Splitu w Chorwacji można dostać sięwykorzystując zarówno trasport autokarem jak i transport lotniczy. Przewozy Autokarowe zapewniają tanie linie autokarowe Retman, Elabus, Eurobus-Eurolines Polska, GlobTourist, Autokar Polska oraz Roma-Bus Plus. Przejazd w jednąstronękosztuje okolo 330zł.

 

Przejazd w obie strony jest bardziej opłacalny i automatycznie bilet autokarowy kosztuje znacznie korzystniej. Tanie Bilety Autokarowe do Splitu można kupić korzystając z wyszukiwarki Voyager oraz EuroTicket któe są zamieszczone na naszej stronie.

 

Przeloty obsługująz Polski Tanie Linie Lotnicze Eurolot oraz w okresie wakacji czarterowe linie lotnicze EnterAir.

 

Tanie Bilety Lotnicze Eurolot i Enter Air do Splitu


 
 
Tanie połączenia lotnicze do Polski dostępne z portu lotniczego w Splicie:
 
Eurolot:
- Split – Gdańsk – Split (sezonowe połączenie Eurolot od 15 czerwca do 5 października 2014 r. – niedziele, wyloty o godz.: 10:25)
- Split – Kraków – Split (sezonowe połączenie Eurolot od 15 czerwca do 5 października 2014 r. – niedziele, wyloty o godz.: 09:25)
- Split - Warszawa Chopina – Split (sezonowe połączenie Eurolot od kwietnia do 5 października 2014 r – niedziele, od czerwca – w środy, czwartki i niedziele, wyloty o godz.: 13:20 (niedz.), 13:30 (czw.) i 16:10 (śr.).
 
 
Oprócz taniej linii Eurolot sezonowe loty z Polski do Splitu obsługują linie czarterowe:
 
- Enter Air: Warszawa Chopina – Split – Warszawa Chopina
 
- Travel Service Polska: Warszawa Chopina – Split – Warszawa Chopina
 
Warto wiedzieć, że obsługujący Split port lotniczy leży ok. 25 km od tego miasta, a zaledwie 6 km od innej cieszącej się uznaniem turystów miejscowości - Trogiru!!!
 
 
 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.