Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Leeds
Leeds
 
to miasto w północnej Anglii w hrabstwie West Yorkshire, położone u podnóża Gór Pennińskich nad rzeką Aire. Leeds jest ważnym centrum kulturalnym, naukowym i rozrywkowym. Ma tu siedzibę West Yorkshire Playhouse, a na tutejszych uniwersytetach studiuje ponad 70 tys. osób
 
Do Leeds można dojechać wykorzystując:
tanie połączenia autokarowe na trasie z Polski do Anglii  wykonywane przez autokary, autobusy, linie  Eurolines Polska, Interbus, Polonia Transport, Sindbad. Bilet Autokarowy z Polski do Leeds oraz z Leeds do Polski można kupić korzystając z wyszukiwarki zamieszczonej na naszej stronie. Aktualny rozkład jazdy autobusów z Polski do Anglii Manchester jest dostępny w wyszukiwarce zamieszczonej na naszej stronie.
 
Istotnymi przystankami w Leeds z których korzystają autokary wymienionych przewoźników są:  LEEDS, Yorkshire Playhouse naprzeciw Metro Bus Station;  LEEDS, Bus and Coach Station Dyer Street;  LEEDS, Yorkshire Playhouse nap. Metro Bus Station.
 
 
 
Sprawdź połączenia autokarowe i Kup bilet on-line 24h/dobę
Rezerwacja i Sprzedaż
 
 
 
 
- Leeds Bradford International Airport (kod IOATA - LBA, kod ICAO - EGNM)
Lotniskom położone około 10 km na północny wschód od centrum Leeds, w odległości 12 km od Bradford i w bliskiej odległości od Manchesteru,  niedaleko autostrad A1 i M62. Autobusy linii 757 Airport Express kursują co pół godziny a koszt biletu to około 4,50 GBP w jedną stronę. Podróż do Leeds zajmie nam do 40 minut.  Jest średnim rozmiarów lotniskiem , posiadającym jeden terminal pasażerski.
 
 
 
 
Bilety Lotnicze Sprzedaż i Rezerwacja : Infolinia 32 728 30 44
(pon-sob od 8.00 do 20.00; niedziela od 12.00 do 20.00)
 
 
W Leeds nie ma wielu zabytków, albowiem było to miasto głównie przemysłowe, ale warto w nim zobaczyć:
- ratusz, którego wieża góruje nad miastem (nie licząc pobliskich biurowców)
- katedrę
- Twaite Mills – sklepy z epoki wiktoriańskiej
- Armley Mills Museum – historia ważnego dla miasta przemysłu włókienniczego. Oddalone o 3 km od centrum, opowiada o - początkach przemysłu, który tak bardzo zmienił oblicze miasta i regionu. Zobaczymy w nim ciekawostki mechaniki oraz proces wytwarzania tekstyliów, zaczynając od wełny na grzbiecie owcy.
- Browar Tetley
- Corn Exchange – dawną giełde kukurydzianą
- Elland Road – stadion Leeds United, gdzie siedzibę ma klub sportowy i który jest jednym z największych obiektów tego typu w Wielkiej Brytanii;
 
Kirkstall Abbey – perła architektury średniowiecza - Klasztor, zbudowany w latach 1152–1182 na północnym brzegu rzeki Aire, był domem wspólnoty cystersów. Po kasacie klasztoru (1539) okoliczna ludność zaczęła stopniowo rozbierać budynki klasztorne, „odzyskując” okna, dachy i różne kamienne elementy, przydające się do budowy nowych domów. Natomiast w pobliżu znajduje się  Abbey House Museum, dawna furta klasztorna, która po zamknięciu opactwa służyła jako mieszkanie ostatniemu opatowi, a obecnie przedstawia zrekonstruowane ulice dawnego Leeds, ze sklepikami, pracowniami, szkołą i opactwem.
 
Royal Armouries – muzeum broni - ulokowana w nowoczesnym, pełnym szkła i metalu budynku, na drugim brzegu Aire. Muzeum zgromadziło przeogromną kolekcję broni i zbroi, pochodzącą z londyńskiej Tower. Znajdziemy tutaj  tematyczne wystawy poświęcone wojnie, polowaniom, stanowiskom artyleryjskim, a nawet zbrojom dla słoni bojowych, wykorzystywanych w Indiach. Do najciekawszych eksponatów należą: Tokugawa Armour – XVII-wieczna japońska zbroja ofiarowana kapitanowi Sarisowi przez szoguna Tokugawę; Horned Helmet – hełm w kształcie przypominającym ludzką głowę, z dodanymi rogami; ofiarowana Henrykowi VIII XVI-wieczna zbroja dla słonia, zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa jako największa zbroja zwierzęca. Śmiałkowie mogą popróbować swoich umiejętności w strzelaniu z kuszy czy władaniu mieczem.
West Yorkshire Playhouse – jeden z najważniejszych teatrów Wielkiej Brytanii
Victoria Quarter
Tropical world – ogród tropikalny
Kościół św. Jana - stojący jakby na uboczu, najstarsza świątynia w Leeds.  Jest to kościół renesansowy ale Kościół jego wystrój przypuszczalnie pochodzi z okresu wcześniejszego o czym świadczą insygnia królewskie umieszczone na wspaniale rzeźbionej tęczy.
Miejska Galeria Sztuki - City Art Gallery, jedna z największych i najważniejszych galerii sztuki współczesnej północnej Anglii.
 
 
Leeds jest więc miastem kontrastów, znajdziemy tu zarówno atmosferę tętniącego biznesem miasta jak i spokojne zakątki w położonych na wzgórzach wokół miasta farmach (20 minut spacerem z centrum) i parkach w dolinach rzeki Aire. Reprezentacyjne ulice i centra handlowe jak i walące się poprzemysłowe hale w sąsiedztwie.
 
 
 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.