Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt na Dominikanie

DOMINIKANA - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.

 

Linie lotnicze, które wykonyja swoje przeloty z Polski na Dominikanę - to przewoźnicy:  LOT, US AirWays, American Airlines, British Airlines, Virgin Atlantic, LIAT, Iberia, Air Canada, Bmi British Midland. Wykonuja oni swoje loty w głównej mierze z Lotniska w Warszawie.

 

Rezerwacja Bilety Lotnicze Dominikana -  Infolinia: 32 728 30 44

w godzinach ( poniedziałek - sobota w godzinach od 8.00 - 20.00; niedziela od 12.00 do 20.00)

 

 

 

 

 

 

INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym na Dominikanie jest hiszpański, a walutą obowiązującą dominikańskie peso (DOP). Obywatele polscy udający się na Dominikanę wjeżdżają na podstawie ważnego (przynajmniej 6 miesięcy od przekroczenia granicy) paszportu i nie muszą posiadać wizy wjazdowej. Wymagane jest za to okazanie biletu powrotnego i środków finansowych, które zapewnią pokrycie kosztów pobytu (nie istnieje dokładnie określony przedział kwoty wymagany na każdy dzień pobytu). Wjeżdżając na Dominikanę należy wykupić kartę turystyczną. Jej cena to ok. 15 USD. Często jest wliczana w cenę biletu lotniczego. Posiadający taką kratę mogą przebywać na terenie kraju do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Chcąc poruszać się po wyspie taksówkami, należy pamiętać, że z reguły nie mają one taksometrów, a cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy. Wszędzie najchętniej jest przyjmowana gotówka, najlepiej dolary amerykańskie. W większych miastach i ośrodkach turystycznych dostępne są kafejki internetowe. Ceny w kafejkach hotelowych wynoszą od 5 d0 10 USD/godz. W lokalnych kafejkach 1-2 USD za godzinę.

 

FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
Wobec turystów stosuje się obowiązek meldunkowy. Mają oni obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotele, motele, pensjonaty) wypełniając tylko odpowiedni formularz.

 

DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami świątecznymi/wolnymi na Dominikanie są: Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Święto Marii Dziewicy - patronki Dominikany (21 stycznia), Dzień ku czci Juana Pablo Duarte - jednego z twórców państwa (26 stycznia), Dzień Niepodległości (27 lutego), Wielki Piątek i Wielkanoc (wszystkie sklepy i urzędy są zamknięte), Dzień Panamerykański (14 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Festival de Sosua (10-12 lipca), Dzień Fundacji Trinitaria (16 lipca), Festival Merengue w Santo Domingo (24 lipca), Święto Odnowy (16 sierpnia), Dzień Świętej Mercedes (24 sierpnia), Święto Odkrycia Ameryki (12 października), Festival Merengue w Puerto Plata (21-25 października), Dzień ONZ (24 października), Boże Narodzenie (25 grudnia).

 

WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Bez uprzedniej deklaracji można wwozić i wywozić walutę nie przekraczającą 10 tys. USD. Kwot większych niż wspomniana nie można z Dominikany wywozić. Leki oraz środki psychotropowe (przeznaczone tylko do użytku osobistego), nie muszą być zgłaszane w deklaracji celnej. W przypadku wwozu tychże substancji w większej ilości należy liczyć się z karą i deportacją. Przy wwozie samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn i części zamiennych obowiązuje cło. Nie ma ściśle określonych limitów dotyczących wwozu na Dominikanę alkoholu. Ilości „zdroworozsądkowe” do tzw. użytku osobistego nie podlegają opłacie celnej. Zabronione jest przywożenie broni i amunicji, niebezpiecznych przedmiotów, materiałów pornograficznych i narkotyków.  Osoby przywożące je podlegają karze grzywny i pozbawienia wolności. Drobne zwierzęta jak psy i koty mogą być na Dominikanę wwożone po uprzednim zaszczepieniu przeciw wściekliźnie. Inne zwierzęta można przywozić tylko za zgodą Narodowego Departamentu Rolnictwa i Zoologii. Osoby naruszające przepisy kodeksu karnego podlegają sankcjom prawnym w postaci pozbawienia wolności oraz grzywien. Posiadanie, zażywanie i przemyt narkotyków oraz handel nimi zagrożone są karą pozbawienia wolności od 2 do 5 lat oraz wysokimi grzywnami (od 50 tys. do 250 tys. DOP). Jeszcze surowsze kary grożą za przestępstwa na tle seksualnym.

 

UBEZPIECZENIE / ZDROWIE:
Dostęp do publicznej służby zdrowia na Dominikanie jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Najlepiej na własną rękę wykupić honorowaną na Dominikanie polisę. Bez zastrzeżeń uznaje się tam ubezpieczenia amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej zabrać je z Polski (muszą być jednak przepisane przez lekarza), podobnie jak środki pierwszej pomocy. W hotelach i miejscach publicznych nie radzi się picia wody z kranu. Należy spożywać wyłącznie wodę butelkowaną. Wskazane jest posiadanie środków odstraszających komary. Nie są wymagane szczepienia ochronne, ale turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Planującym dłuższy pobyt na Dominikanie radzi się zaszczepić przeciw durowi brzusznemu. Występuje też zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza) oraz wścieklizną. Należy widzieć, że występują tam zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Zwłaszcza w kontekście niedawnego kataklizmu na Haiti. Rozprzestrzeniająca się tam epidemia cholery została odnotowana również na sąsiedniej Dominikanie.

 

WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
Na dominikanie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Przy wynajmowaniu samochodu warto wykupić przy okazji ubezpieczenie typu „full inclusive”.

PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:

- policja (tel. 911),
- pogotowie (tel. 911).

Na dominikanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w kolumbijskiej Bogocie.
Zwracać się można do Konsulatu Honorowego RP w Puerto Plata pod adresem: Puerto Plata, ul. Guayacanes 15, Costambar,
tel. +180 997 073 03, tel. +180 97572571, tel. + 180 99746393.

źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.