Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt w Tunezji

TUNEZJA - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.


INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym w Tunezji jest arabski lub jego tunezyjska odmiana. Popularnym jest także język francuski. W miejscowościach turystycznych można się również porozumiewać w językach: angielskim, włoskim i niemieckim. Walutą obowiązującą jest dinar tunezyjski (TND). Dokumentem upoważniającym do wjazdu i pobytu w Republice Tunezyjskiej jest - w dobrym stanie i ważny co najmniej trzy miesiące od daty planowanego opuszczenia Tunezji – paszport. Obywatele polscy udający się do tego kraju na okres nie przekraczający 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego. Podjęcie pracy na terenie Tunezji jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia i karty czasowego pobytu. Taka sama procedura obowiązuje w przypadku podjęcia studiów. Kobietom w miejscach publicznych (na bazarach, w pobliżu meczetów czy w miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów) odradza się noszenia zbyt swobodnych ubiorów. W dużych miastach Tunezji można śmiało korzystać ze środków komunikacji miejskiej (głównie autobusy, taksówki). Należy przy tym mieć na uwadze, że nie zawsze ich kursy są zgodne z rozkładem jazdy. W rejonach turystycznych powszechna jest pospolita przestępczość - głównie kradzieże kieszonkowe, które dominują na bazarach, placach i w środkach komunikacji publicznej. Nie należy zatem w takich miejscach nosić przy sobie dokumentów (wystarczy kopia paszportu) ani większych sum pieniędzy. Co ciekawe, hotele nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy wartościowe pozostawione w pokojach (również za dokumenty). W związku z częstymi kradzieżami, zdarzającymi się nawet w renomowanych hotelach, zaleca się korzystanie z sejfów (cena ich wynajmu wynosi 2-3 TND za dobę).


FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
W Tunezji istnieje obowiązek meldunkowy. W hotelach, motelach, kwaterach prywatnych obowiązek ten spada na administratorów tych obiektów. W przypadku prywatnych wizyt obowiązek meldunku spoczywa na osobie zapraszającej.


DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami urzędowo wolnymi/świątecznymi w Tunezji są: Nowy Rok (1 stycznia), Święto Niepodległości (20 marca), Święto Młodzieży (21 marca), Święto Męczenników (9 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Święto Republiki (25 lipca), Święto Kobiet (13 sierpnia). Dniem ustawowo wolnym od pracy jest niedziela. Zamknięte są wtedy urzędy. Sklepy, supermarkety i restauracje są otwarte jak w dzień powszedni. Obchodzone są tam dodatkowo dwudniowe święta (ruchome) religijne: święto ofiarowania baranka i święto z okazji zakończenia ramadanu. W czasie świąt religijnych, zwłaszcza pierwszego dnia, zamknięte są wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. Tunezja jest krajem muzułmańskim i chociaż spożywanie alkoholu nie jest tam zabronione, to nie powinno się tego czynić w miejscach publicznych i w lokalach gastronomicznych nie mających licencji na jego sprzedaż. W czasie ramadanu radzi się przebywającym tam cudzoziemcom, w ciągu dnia, unikania spożywania pokarmów i picia napojów oraz palenia papierosów na ulicach, gdyż może to spowodować nieprzychylne reakcje ze strony Tunezyjczyków.


WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych do równowartości 5000 TND. Nie ma ograniczeń w wymianie dewiz na walutę miejscową. Nie wydane dinary można wymienić przy wylocie na dewizy po okazaniu karty pokładowej i dowodu wymiany dewiz na dinary. Zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Dozwolony jest wwóz: 400 szt. papierosów lub cygar, 2 l alkoholu poniżej 25% , 1 litr powyżej 25%, dwóch aparatów fotograficznych i 20 filmów, jednej kamery filmowej i 20 kaset. Ze względu na fakt, iż przepisy tunezyjskie są różnie interpretowane przez urzędników celnych, sugerujemy deklarowanie wwozu  sprzętu fotograficznego (aparatów fotograficznych, kamer, filmów, płyt czy kaset video). Turyści nie mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT. Wyjątek stanowią zakupy dokonywane w sklepach narodowego biura rzemiosła (Artisanat), w których po wcześniejszym poinformowaniu, że zakupiony towar będzie wywieziony za granicę podatek VAT jest odliczany. Ważne!!! Za posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków lub ich używanie grożą kary wieloletniego więzienia.


UBEZPIECZENIE:
W Tunezji obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć na uwadze, iż firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia. W takim przypadku szpital może zażądać od hospitalizowanego gotówki. Dlatego przy wyborze ewentualnego ubezpieczyciela należy oprzeć się na znanych markach i unikać najtańszych, a tym samym najbardziej ubogich ofert. Koszty leczenia są wysokie. Wizyta u lekarza to koszt ok. 30-50 TND, a doba w szpitalu publicznym to wydatek 30-50 TND, zaś w placówce prywatnej od 200 TND. Standardy usług medycznych publicznej służby zdrowia są satysfakcjonujące. O wiele wyższy standard i jakość usług medycznych prezentują placówki prywatne. W Tunezji nie ma obowiązku szczepień przedwyjazdowych. Należy się jednak zaopatrzyć w lekarstwa na wypadek ewentualnych dolegliwości przewodu pokarmowego (związanych głównie ze zmianą diety i wody). Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju dolegliwości, podczas pobytu w Tunezji należy pić wodę butelkowaną oraz stołować się w restauracjach co najmniej średniej kategorii. Turyści powinni pić wyłącznie wodę przegotowaną bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Apteki są dobrze zaopatrzone i posiadają szeroką gamą leków zachodnioeuropejskich. W przypadku lżejszych chorób zaleca się – zwłaszcza w dużych ośrodkach – korzystanie z rad miejscowych farmaceutów. Przy wwozie zwierząt wymagane są weterynaryjne certyfikaty zdrowia i szczepień.


WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
Nie ma większego problemu z przyjazdem do Tunezji własnym samochodem. W Tunezji honoruje się polskie prawo jazdy. Należy jednak sprawdzić posiadane ubezpieczenie. Obowiązuje tam zielona karta. Wielokrotnie zdarza się, że - mimo uwzględnienia na polisie tego państwa - polskie agencje ubezpieczeniowe wymagają dodatkowego (niewielkiego) dodatkowego ubezpieczenia samochodu. W Tunezji obowiązują ogólne (europejskie) zasady odpowiedzialności sprawcy zdarzenia czy wypadku. Można tam wypożyczyć samochód. Odbywa się to na podstawie paszportu, prawa jazdy i wypełnionego na miejscu formularza. Koszty w zależności od regionu i sezonu turystycznego wahają się w granicach 35-50 TND za dzień. Niektóre wypożyczalnie wymagają wpłaty kaucji (ok. 1000 TND). Kierowcom zaleca się na tamtejszych drogach zachowanie szczególnej ostrożności. Tunezyjczycy luźno podchodzą do przepisów ruchu drogowego, a stan techniczny ich pojazdów często pozostawia wiele do życzenia. Na porządku dziennym jest wymuszanie pierwszeństwa czy jazda na czerwonym świetle. Równie swobodnie jak kierowcy zachowują się piesi. W Tunezji cały czas powiększa się sieć autostrad. Limity prędkości na tamtejszych drogach przedstawiają się następująco: autostrady - 110 km/h, drogi szybkiego ruchu - 90 km/h, a w obszarze zabudowanym to - 50 km/h.

PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:
- informacja GSM (tel. 1198),
- telefon alarmowy dla nagłych wypadków (197),
- pogotowie (tel. 491313, 284808),
- straż pożarna (tel. 198),
- policja (tel. 197),
Warto korzystać z publicznych form komunikowania się, gdyż hotele zawyżają stawki za usługi telekomunikacyjne średnio o 300%!

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Tunezyjskiej
Tunezja, Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
tel.: +216 71 196 191 - konsulat tel.: +216 71 196 193/ 196, tel. dyżurny: +216 98 362 547, faks: +216 71 196 203
 

źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.

 


Nikt nie dodał jeszcze komentarza.