Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt w Czarnogórze

CZARNOGÓRA - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów.

 

Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.

 

 

 Bilety Autokarowe ELABUS z Polski do Czarnogóry

Bar, Budva, Herceg Novi, Podgorica, Sutomore, Tivat, Ulcinj

 

 

 


INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym w Czarnogórze jest czarnogórski, a językami oficjalnymi są także albański, bośniacki, chorwacki i serbski. Walutą obowiązującą jest tam euro. W Czarnogórze równoprawnie egzystują dwa alfabety: łaciński i cyrylica. Wobec obywateli RP został zniesiony obowiązek wizowy. Polacy na terenie Czarnogóry mogą przebywać, do 30 dni,  na podstawie dowodu osobistego. Pobyt nieprzekraczający 90 dni wymaga posiadania paszportu, a chcący pozostać w Czarnogórze dłużej podlegają już obowiązkowi wizowemu. Zgodnie z miejscowymi przepisami osoby małoletnie podróżujące do tego kraju bez opieki rodziców (lub opiekuna prawnego) powinny posiadać ich pisemną zgodę. Bez takiej zgody nie mogą przekroczyć granicy Czarnogóry. W Czarnogórze działają dwa lotniska: w Podgoricy i w Tivacie (nad morzem). Polscy turyści udając się do Czarnogóry często korzystają z lotniska w chorwackim Dubrowniku oddalonym 15 km od granicy. Trasę z Dubrovnika do Czarnogóry obsługują połączenia autokarowe (Dubrovnik-Herceg Novi, Dubrovnik-Kotor).

 

FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
Formalnie istnieje przepis dotyczący obowiązku meldunkowego dla cudzoziemców przebywających na terenie Czarnogóry dłużej niż 24 h. Według innych źródeł obowiązek meldunkowy nie obowiązuje.


DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami świątecznymi/wolnymi w Czarnogórze są:  Nowy rok (1 stycznia), Prawosławne Boże Narodzenie (7 stycznia), Prawosławna Wielkanoc (święto ruchome), Święto Pracy (1 maja), Dzień Niepodległości (21 maja), Dzień Państwowości (13 lipca), a także (ustawowo) każdy następny dzień przypadający po wyżej wymienionych świętach.

 

WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Przyjezdnych obowiązuje całkowity zakaz wwozu na teren Czarnogóry mięsa i wyrobów mięsnych (w tym konserw). Zakaz obejmuje także ryby i owoce morza, a także produkty mleczne: jogurty, kefiry, maślanki, sery itp. Wyjątek mogą stanowić przetwory mleczne przeznaczone, na użytek własny, dla dzieci (mleko w proszku, czy żywność zaleconą przez lekarza). Produkty te jednakże muszą być hermetycznie zapakowane i nie mogą wymagać specjalnych warunków przechowywania. Można wwozić także świeże owoce i warzywa (nie dotyczy to jednak ziemniaków) – w ilości do 5kg; suszone owoce, grzyby, kawę, kakao, herbatę - do 1 kg; alkohol - do 1 litra (tylko w oryginalnym opakowaniu); wodę pitną (w oryginalnym opakowaniu) - do 5 litrów; napoje chłodzące (w opakowaniach oryginalnych) - do 2 litrów; żywność tzw. kombinowaną (zawierającą składniki pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego – makaron ravioli) i inne produkty spożywcze niewymagające specjalnego przechowywania, zapakowane oryginalnie w ilości - do 1 kg – np. dżemy, słodycze. Pozwala się na wwóz: do 200 szt. papierosów albo 50 cygar lub 250 gr. tytoniu. Bez uprzedniej deklaracji można wwozić i wywozić walutę nie przekraczającą 2 tys. EUR na osobę. Kwoty większe należy wcześniej zadeklarować organom celnym.


UBEZPIECZENIE:
W Czarnogórze państwowa opieka medyczna jest bezpłatna ale jej poziom pozostawia wiele do życzenia. Przysługuje ona również polskim obywatelom jednakże tylko w ograniczonym zakresie i nagłej sytuacji (najczęściej jako pierwsza pomoc przy wypadkach, zasłabnięciach itp.). Przed skorzystaniem z pomocy medycznej należy wylegitymować się polskim paszportem, a także udowodnić fakt posiadania krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Średnia opłata za prywatną wizytę u lekarza w Czarnogórze to koszt od 20 do 25 EUR. Przy ubezpieczeniach podróżnych zaleca się rozszerzenie polisy o klauzulę dotyczącą pokrycia kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju. Dobrze są tam zaopatrzone apteki i co ciekawe, przy zakupie leków nie wymaga się w nich recept!


WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
W Czarnogórze honorowane jest polskie prawo jazdy. Wjeżdżający cudzym samochodem powinni mieć przetłumaczoną na tamtejszy język umowę użyczenia, sporządzoną przez polskiego notariusza. Autostrady są bezpłatne. Jedna opłata to 2,5 EUR za przejazd tunelem „Sozina” od Podgoricy w kierunku morza. Stan tamtejszych dróg jest niezadowalający, a jeżeli dodamy do tego trudny górski teren to należy mieć na uwadze, że nieostrożna jazda może zakończyć się tragicznie. Szczególną uwagę należy zwrócić w tym trudnym terenie na osuwiska, spadające kamienie czy wałęsające się zwierzęta domowe. Należy wziąć również poprawkę na miejscowych kierowców, którzy nagminnie przekraczają przepisy i jeżdżą, jak na standardy europejskie, niebezpiecznie. Limit prędkości na tamtejszych drogach to: w terenie zabudowanym – 50 km/h, poza terenem zabudowanym – 90 km/h. W Czarnogórze obowiązuje całoroczny nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania. Policja nie reaguje na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kierowcom zaleca się unikanie małych przydrożnych stacji paliwowych, ze względu na oszukiwane niskiej jakości paliwo. Sieć autoryzowanych serwisów jest słabo rozwinięta. Występuje także kłopot z częściami samochodowymi (wyjątek auta niemieckie). Trzeba je zamawiać indywidualnie i długo na nie czekać. Nie są wymagane dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne OC. Posiadacze aut zarejestrowanych w Polsce na terenie Czarnogóry mogą posługiwać się Zielona Kartą pod warunkiem, że jest na niej adnotacja/symbol (MNE - Czarnogóra). Przepisy dopuszczają używanie Zielonych Kart z symbolem Serbii (SRB). Wskazane jest także posiadanie ubezpieczenia w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku (NW) oraz ubezpieczenia komunikacyjnego autocasco (AC). Na miejscu można skorzystać z wielu ofert firm wynajmujących samochody. Dzienny koszt wypożyczenia samochodu osobowego to koszt około 30 EUR.

 

PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:
- policja (tel. 92),
- pogotowie ratunkowe (tel. 94),
- straż pożarna (tel. 93),
- pomoc drogowa (tel. 987).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze
Czarnogóra, Podgorica, Kozaračka 79, 81000
tel.: +382 20 608 320, tel.: +382 20 608 321, tel. dyżurny: 00 382 67 326 071, faks: +382 20 658 581
 

źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.

 


 

 

Ocena ogólna:
Opinie szczegółowe:
Jakość obsługi przed zakupem biletu

Cena biletu

Jakość obługi podczas przejazdu

Punktualność na trasie

Komfort (toalety, klimatyzacja, bar, czystość)

Jakość obsługi po zakupie biletu

~Aneta [2013-05-27] (*.crnagora.net)
Nie zgodzilabym sie z stwierdzeniem ze policja nie reaguje na niezapiete pasy. Wrecz przeciwnie. Co wiecej to numery telefoniczne so inne 112 - Emergency 122 - Police 123 - Fire Department 124 - Ambulance 125 - Exact time 126 - Telegram sales over the phone 127 - Report a fault in the telephone line 1325 - Weather 134 - Road traffic info
1 2 3 4 5 6 ... 8 następna »