Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt w Finlandii

FINLANDIA - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.

 

INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym w Finlandii jest fiński i w niektórych regionach (zachodnie wybrzeże kraju lub Wyspy Alandzkie) szwedzki. Popularnym językiem jest angielski. Obowiązującą walutą jest euro (EUR).
Dokumentem upoważniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (do 90 dni niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Finlandii jest – w dobrym stanie - paszport bądź dowód osobisty. Po wejściu naszego kraju do strefy Schengen zostały zniesione kontrole graniczne na byłych przejściach granicznych. Nie zwalnia to jednak podróżnych z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Prawo swobodnego przemieszczania bądź pobytu w Finlandii otrzymuje także członek rodziny obywatela UE niezależnie od jego przynależności państwowej.
Pasjonaci wędkowania powinni wiedzieć, że łowienie ryb dozwolone jest po wykupieniu pozwolenia ważnego na dane województwo - można je kupić w fińskich kioskach z prasą i rzeczami codziennego użytku (R-kioski) oraz na większości stacji benzynowych. Zbieranie grzybów i owoców leśnych na własny użytek nie jest objęte obowiązkiem posiadania specjalnego zezwolenia. Palenie ognisk i biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami bezwzględnie wymaga zgody właściciela terenu. Należy pamiętać o zachowaniu stosownej odległości od domostw położonych w lasach i zwracać uwagę na oznaczenia dróg i terenów prywatnych:
W Finlandii panuje surowy klimat, zwłaszcza na północy kraju, gdzie nawet latem temperatura może wynosić ok. +10 st. C. Latem bardzo dokuczliwe są komary.

 

FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Prawo pobytu powyżej 90 dni mogą uzyskać obywatele UE, którzy:
- są zatrudnieni lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie Republiki Fińskiej,
- mają pełne ubezpieczenie zdrowotne, a także wystarczające środki na utrzymanie siebie i członków swojej rodziny, tak by nie stanowić w czasie swego pobytu obciążenia dla systemu fińskiej pomocy społecznej,
- studiują lub odbywają szkolenia zawodowe, z zaznaczeniem, że posiadają pełne ubezpieczenie zdrowotne i posiadają zabezpieczenie finansowe na własne utrzymanie.
W przypadku takiego rodzaju pobytu władze Finlandii wymagają od obywateli UE zarejestrowania się we właściwym (miejscu zamieszkania/pobytu) urzędzie i uzyskania dowodu rejestracji.

 

DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami świątecznymi/wolnymi wolnymi w Finlandii są: Nowy Rok (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy (1 maja), Wigilia Nocy Świętojańskiej i Dzień Świętojański (22-23 czerwca), Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (6 grudnia), Wigilia i Święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia).

 

WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Podobnie jak w innych krajach należących do UE, tak i w Finlandii turystów obowiązują ograniczenia ilościowe – na zasadach obowiązujących w UE - dotyczące wwozu towarów nie podlegających odsprzedaży i przeznaczonych do użytku osobistego (w to wlicza się prezenty). Do grupy towarów przeznaczonych do użytku osobistego zalicza się m.in.: papierosy w ilości do 200 szt., cygara do 200 szt., tytoń do 1 kg, alkohol powyżej 22% do 10 l, wino ze zwiększoną ilością alkoholu do 20 l, wino do 90 l, wino musujące do 60 l, piwo do 110 l. Wyżej wymienionych wyrobów nie mogą przewozić osoby, które nie ukończyły 17 roku życia
W przypadku podróży ze zwierzęciem (pies, kot lub inne zwierzęta domowe nie przeznaczone do sprzedaży) wymaga się od właściciela specjalnego oznakowania - mikrochipu lub tatuażu, a samo zwierzę powinno mieć wyrobiony paszport (EU Pet Passport). W dokumencie tym muszą się znaleźć informacje o aktualnych szczepieniach (odrobaczenie, szczepienie przeciw wściekliźnie i badania krwi określające poziom przeciwciał przeciwko tej chorobie), dane właściciela i zwierzęcia: rasa, płeć, umaszczenie, rok urodzenia, imię, itp. Broń łowiecka i sportowa wymaga posiadania Europejskiej Karty Broni Palnej (European Firearms Pass, którą wyrabia się w Polsce) i udokumentowania celu jej przywozu.

 

UBEZPIECZENIE:
W Finlandii uznawane są polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Osoby ubezpieczone w polskim NFZ podróżujące po Finlandii mają prawo do skorzystania w nagłych przypadkach z publicznej opieki medycznej w ramach posiadanego ubezpieczenia. Międzynarodowym dokumentem potwierdzającym posiadanie takiej polisy jest Euro¬pejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przed wyjazdem warto się w nią zaopatrzyć w najbliższych wojewódzkich oddziałach NFZ. EKUZ upraw¬nia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Pamiętajmy jednak, że nie każdy rozdaj pomocy medycznej jest dostępny za pośrednictwem NFZ-u w ramach powszechnego ubezpieczenia, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodat¬kowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją kosz¬ty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki me¬dycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wy¬kupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ).
W Finlandii obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej (np. kilkadziesiąt euro za wizytę lekarską, 26 EUR za każdy dzień pobytu w szpitalu, nie licząc kosztów badań) oraz odpłatność za lekarstwa. Wydatki te pokrywa pacjent. Koszt wizyty lekarskiej to ok. 50 EUR, wizyta u lekarza specjalisty to  wydatek rzędu ok. 80 - 100 EUR. Informacje o ewentualnej refundacji poniesionych wydatków można uzyskać w NFZ. Obywatele polscy podejmujący studia w kraju Unii Europejskiej mają prawo do wszystkich usług medycznych niezbędnych do tego, by stan ich zdrowia nie pogorszył się podczas studiów. Oznacza to, że mogą się leczyć nie tylko w przypadkach nagłych (jak turyści), ale otrzymają pomoc w każdej potrzebie (np. w chorobie przewlekłej), mogą wykonać na koszt ubezpieczalni niezbędne badania okresowe czy korzystać z porad lekarzy specjalistów.

 

WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
W Finlandii honorowane jest polskie prawo jazdy. W czasie dłuższego pobytu (ponad 12 miesięcy) i o charakterze innym niż turystyczny, można wymienić w miejscowych urzędach policji polskie prawo jazdy na fińskie. W okresie zimowym (od 1 grudnia do końca lutego) kierowcy mają obowiązek jazdy na oponach zimowych. Mimo, że nie ma takiego obowiązku, zaleca się je również jesienią i wiosną ze względu na oblodzenia i zalegający śnieg. Można używać także opon z metalowymi kolcami. Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania. Pasy bezpieczeństwa obowiązują wszystkich pasażerów. Obowiązuje także zakaz używania przez kierowcę telefonu komórkowego (dopuszczalny zestaw głośnomówiący). Również bezwzględnie karana jest mandatem rozmowa przez telefon podczas postoju na światłach. Zasady ruchu drogowego są w Finlandii rygorystycznie przestrzegane. Wiele miejsc jest monitorowanych za pomocą kamer, o których informują odpowiednie tablice. Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Przekraczanie dozwolonej prędkości, przejeżdżanie na czerwonym świetle, nie przepuszczanie pieszych na wyznaczonych dla nich przejściach oraz jazda pod wpływem alkoholu (maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila) karane są bardzo surowo: wysokimi mandatami, a czasami aresztem. Należy przy tym pamiętać, że wysokość wymierzonej przez policję kary zależy nie tylko od rodzaju wykroczenia ale i także od statusu majątkowego karanego kierowcy (mandaty proporcjonalne). W Finlandii w odróżnieniu od wielu krajów nie istnieje taryfikator określający z góry wysokość grzywny za dane wykroczenie, stąd mandaty rzędu kilku tysięcy euro nie są rzadkością. Znany jest przypadek dyrektora Nokii i jego wykroczenie drogowe z roku 2002 „warte” ponad sto tysięcy euro! Przekroczył on dozwoloną prędkość o… 25 km!!!
W Finlandii obowiązkowe jest ważne ubezpieczenie komunikacyjne (przynajmniej OC). Usługi są tam drogie, dlatego też zaleca się podróżnym wykupienie pełnej polisy ubezpieczeniowej, obejmującej również ubezpieczenie AC i NW. Ma to istotne znaczenie w razie naprawy samochodu, holowania lub nieszczęśliwego wypadku. Trzeba mieć na uwadze dosyć częste i niestety tragiczne w skutkach kolizje ze zwierzyną leśną (głównie łosie, a na północy kraju renifery). Radzi się podróżującym samochodami leasingowanymi przez Finlandię do Rosji by zabrali ze sobą dokument z firmy leasingowej. Samochody wynajmowane w krajach UE nie mogą bez odpowiedniego upoważnienia wjeżdżać do Rosji. Obowiązuje zakaz tankowania samochodów z silnikami diesla specjalnym paliwem przeznaczonym tylko dla określonej grupy użytkowników mających zwolnienia podatkowe. Dystrybutory z takim paliwem znajdują się na niektórych stacjach i są wyraźnie oznaczone.

 

PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:

- telefon ratunkowy (112)
- policja (tel. 10 022),
- pomoc drogowa pon.-pt. (tel. 09 77 47 64 00 ),
- pomoc drogowa w weekendy (tel. 02 00 80 80),
- Centrum Antykryzysowe dla Obcokrajowców w Helsinkach (tel. + 358 9) 685 2828

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Finlandii
Finlandia, Helsinki, Armas Lindgrenin tie 21, 00570
tel.: +3589 618 280, tel. dyżurny: +358 503 293 567, faks: +3589 684 74 77
 

źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.


 


Nikt nie dodał jeszcze komentarza.