- Polska - Anglia
- Polska - Austria
- Polska - Belgia
- Polska - Białoruś
- Polska - Bułgaria
- Polska - Czechy
- Polska - Chorwacja
- Polska - Dania
- Polska - Estonia
- Polska - Francja
- Polska - Grecja
- Polska - Hiszpania
- Polska - Holandia
- Polska - Irlandia
- Polska - Litwa
- Polska - Luksemburg
- Polska - Łotwa
- Polska - Niemcy
- Polska - Norwegia
- Polska - Rosja
- Polska - Słowacja
- Polska - Szwajcaria
- Polska - Słowenia
- Polska - Szwecja
- Polska - Ukraina
- Polska - Węgry
- Polska - Włochy
- Polska - Macedonia
- Polska - Mołdawia
- Polska - Serbia
- Polska - Portugalia
- Polska - Albania
- Polska - Czarnogóra
- Polska - Rumunia
- Polska - Bośnia
- Agat
- Almabus
- Awizo
- Baltic Bus
- Bartuś
- Becker Reisen
- Bermuda
- Bis-Pol
- Delta Travel
- Ecolines
- Eurobus-Eurolines Polska
- EST/ Lorek Bremen
- Eurores
- Europe Travel
- Evatrans
- Gairing
- Gatzka
- Globus-MądelTrans
- Glob-Tourist
- Gromada Bydgoszcz
- Heinz Reisen
- Interbus-Sindbad
- Intercars-Basque
- Jordan
- Jarki II
- Julia-Tour
- KTT/ BTZ Katowice
- Miś
- Nord
- Orbis Interbus
- Odra Travel
- PKS Gdańsk
- PKS Siemiatycze
- PKS Stalowa Wola
- PKS Warmia
- Polmar
- Polonia Transport
- Rudnik Tumay
- Retman
- Sandra
- Sindbad
- Sokół
- Sołtysik Reisen
- Superpol Katowice
- Trans-Europa
- Touring/ Gromada
- Zawadzkie
- Visitor
- Adamis Tours
- Eurobus
- Eurotrans
- Trans Service
- Deutsche Touring
- Riviera
- Skarpa Travel
- Wencel Tourist
- Bus Świecie
- Juventur-Wałbrzych
- Eurolines-MądelTrans
- Autokar Polska
- Akciatur
- Roma-Bus Plus
- PKS Rzeszów
- Active Trade
- An-Mar
- Biacomex
- PKS Polonus
- Eskana Bus
- Markus Gryfino
- Motyl Travel
- Brestoblawtotrans
- Biuro Madeltrans
- Adam Turs
- Orland
- ATE Transport
- Kobra
- Przykarpacki Ekspres
- PKS Ostrowiec Świętokrzyski
- Wactur
- Eastern European Travel
- Interglobus Tour
- Marek Travel
- Selment
- Elabus
- Ew-El Tour
- PKS Szczecin
- Marolines Europa Transport
- Volanbusz
- Lux-Reisen
- ATP-Mikolajew
- Tigerexpress
- Ibatur
- Dagmar
- Driver
- Polonia Tours
- Northlane Busser
- P-Trans
- Milla
- Sułtan Travel
- Pobyt w Anglii
- Pobyt w Austrii
- Pobyt w Niemczech
- Pobyt w Szwajcarii
- Pobyt we Włoszech
- Pobyt w Chorwacji
- Pobyt we Francji
- Pobyt w Norwegii
- Pobyt w Belgii
- Pobyt w Hiszpanii
- Pobyt w Holandii
- Pobyt w Grecji
- Pobyt w Danii
- Pobyt w Irlandii
- Pobyt w Szwecji
- Pobyt w Macedonii
- Pobyt w Serbii
- Pobyt na Litwie
- Pobyt na Łotwie
- Pobyt w Ukrainie
- Pobyt w Estonii
- Pobyt w Czarnogórze
- Pobyt w Czechach
- Pobyt w Bułgarii
- Pobyt w Słowacji
- Pobyt w Słowenii
- Pobyt na Węgrzech
- Pobyt w Portugalii
- Pobyt w Luksemburgu
- Pobyt w Finlandii
- Pobyt w Monako
- Pobyt w Egipcie
- Pobyt w Tunezji
- Pobyt w Maroku
- Pobyt na Malcie
- Pobyt w Rosji
- Pobyt w Turcji
- Pobyt w Izraelu
- Pobyt w Rumunii
- Pobyt w Albanii
- Pobyt w Białorusi
- Pobyt w Bośni
- Pobyt na Dominikanie
WIELKA BRYTANIA – W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.
INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym na terenie Wielkiej Brytanii jest angielski. Innymi językami są walijski i szkocki. Obowiązującą walutą jest funt brytyjski (GBP). Na terytorium Szkocji i Irlandii Płn. funkcjonują odpowiednio – niewymienialne poza terytorium Wysp Brytyjskich - funty: szkockie i północnoirlandzkie. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii jest ważny – w dobrym stanie technicznym i z aktualnym zdjęciem – paszport lub dowód osobisty.
W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku meldunkowego!!!
DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami świątecznymi są: Anglia i Walia (Nowy Rok, Wielki Piątek i wielkanocny poniedziałek, Elary May Bank Holiday – ruchomy dzień wolny na początku maja; Spring Bank Holiday – ruchomy dzień przypadający na koniec maja; Summer Bank Holiday – ruchomy dzień przypadający na koniec sierpnia; 25 grudnia i Boxing Day – przypadający na końcowkę grudnia.
Irlandia Północna: jak wyżej i dodatkowo: święto Patryka przypadające w połowie marca, a także Battle of the Boyne (Orangemen's Day) przypadające na połowę lipca.
Szkocja: jak w przypadku Anglii oraz dodatkowo: 2 stycznia a także św. Andrzeja.
WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Nie ma specjalnych ograniczeń w kwestii wwożenia i wywożenia pieniędzy na terytorium brytyjskie. Jedynie przy wwozie kwoty większej niż 10 tys. EUR należy udokumentować legalność jej posiadania (np. wyciągiem z konta bankowego). Nie ma ściśle określonych limitów dotyczących wwozu na Wyspy alkoholu i wyrobów tytoniowych z krajów członkowskich UE, jednakże pod warunkiem, że będzie to „zdoroworozsądkowa” ilość do tzw. użytku osobistego. Za taką ilość uważa się: do 200 sztuk papierosów, do 3 kg tytoniu, do 110 litrów piwa, 20 l wina ze zwiększona ilością alkoholu (porto, sherry), do 90 litrów wina oraz do 10 litrów mocnych alkoholi.
Zabronione jest wwożenie materiałów pornograficznych, pirackich nagrań audiowizualnych i podrobionych markowych wyrobów. Zabrania się także wjazdu z narzędziami niebezpiecznymi: nożami, kastetami, sprzętem do wschodnich sztuk walki, których posiadanie i używanie w miejscu publicznym jest prawnie zabronione. W Wielkiej Brytanii nie wydaje się na wniosek zainteresowanego – zaświadczeń o niekaralności. Jeśli takowe zaświadczenie jest wymagane (np. przez pracodawcę) należy się w tym celu zgłosić do właściwemu miejscu zamieszkania posterunku policji lub New Scotland Yardu.
Od 1 maja 2004 roku Polacy jako obywatele poszerzonej UE mogą podejmować w sposób legalny zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, a osoby pracujące objęte są programem rejestracji pracowników. Dlatego też wszyscy podejmujący zatrudnienie powinni w ciągu pierwszego miesiąca dokonać rejestracji w Home Office.
Podróżujący ze zwierzętami domowymi winni są zaopatrzyć swego pupila w mikrochip i stosowny paszport. W dokumencie tym muszą się znaleźć informacje o aktualnych szczepieniach (przeciw wściekliźnie i badania krwi określające poziom przeciwciał przeciwko tej chorobie!!!). Zwierzę może być przewożone do wielkiej Brytanii nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od daty pobrania krwi do badań. Innym wymogiem jest odrobaczenie zwierzęcia: co najmniej 24 godziny, ale nie więcej niż 48 godzin przed wjazdem na teren W. Brytanii. Opisany zabieg zastępuje przymusową w takich przypadkach kwarantannę. Istnieje także zakaz przywożenia określonych ras psów (ich wykaz można znaleźć na stronach Ministerstwa Rolnictwa Wielkiej Brytanii).
UBEZPIECZENIE:
Osoby nie płacące ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii (National Insurance) muszą mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana przez oddziały NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, a także koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ).
Aby uzyskać opiekę zdrowotną, można korzystać ze świadczeń placówek National Health Service - NHS (Narodowej Służby Zdrowia): lekarzy rodzinnych (GP), przychodni (NHS Walk-in Centres) i szpitali NHS. Należy przedstawić lekarzowi EKUZ oraz dowód tożsamości. Do leczenia specjalistycznego i szpitalnego potrzebne jest skierowanie, lecz w nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio na oddział ratunkowy szpitala (Accident and Emergency Department).
Obowiązujące opłaty za świadczenia zdrowotne: leki na receptę wydawane są bezpłatnie dzieciom do lat 16, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60. roku życia; pozostałe osoby muszą wnieść opłatę ryczałtową w wysokości 7,20 GBP za każdy lek na receptę. Część kosztów trzeba ponieść także w przypadku leczenia stomatologicznego: zryczałtowaną opłatę za badanie oraz 80% kosztów leczenia. Transport sanitarny do Polski jest całkowicie opłacany przez pacjenta. Leczenie prywatne: w przypadku skorzystania z opieki placówki działającej poza systemem NHS trzeba opłacić pełne koszty leczenia, bez prawa do ich zwrotu. Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów leczenia to oryginały rachunków i dowodów zapłaty.
WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
Na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny!!! Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe, zarówno na przednich jak i na tylnych siedzeniach. Zabrania się rozmów przez telefon komórkowy podczas jazdy. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego to 0,8‰
W Wielkiej Brytanii polisę ubezpieczeniową wykupuje się na kierowcę a nie, jak u nas w kraju, na pojazd. Dopuszcza się poruszanie samochodem zarejestrowanym na terenie UE ale przez tylko okres 6 miesięcy (jeśli wjeżdża się pojazdem kilkakrotnie w roku, okresy jego użytkowania są wtedy sumowane). Niedopełnienie obowiązku zarejestrowania pojazdu wiąże się wysokimi karami pieniężnymi. Zielona karta nie jest dokumentem obowiązkowym ale może posłużyć jako dowód ubezpieczenia i w razie wypadku pomóc w uzyskaniu odszkodowania. Zaleca się jednakże wykupienie ubezpieczenia Auto Casco.
BRYTYJSKIE TERYTORIA ZAMORSKIE:
Wybierający się do brytyjskich terytoriów zamorskich winni wiedzieć, że wymaga się przy wjeździe ważnego – przynajmniej przez 6 miesięcy – paszportu.
Na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, Anguilli, Bermudach, Wyspach Dziewiczych, Falklandach, wyspach Turks i Caicos, Świętej Helenie, Pitcairn, Gibraltarze nie wymaga się wizy.
By dostać się na wyspę Ascension, Georgię Południową i Południowy Sandwich należy uprzednio postarać się o pozwolenie na wjazd.
Wizy wjazdowej od podróżnych wymagają Montserrat i Kajmany.
PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:
Numer pogotowia - 999 lub 112 z telefonu komórkowego.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Wielka Brytania, Londyn, 47 Portland Place, W1B 1JH
Tel.: +44 2072913520 Tel. dyżurny: +44 2072913543 Faks: +44 2072913576 Faks: +44 2072913575
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu
Wielka Brytania, Edynburg, 2 Kinnear Road, EH3 5PE
Tel.: +44 131 552 0301 Tel. dyżurny: +44 7713488246 Faks: +44 131 5517135
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze
Wielka Brytania, Manchester, 14th floor Rodwell Tower, 111 Piccadilly, Manchester M1 2HY
Tel.: +44 1612454130 Faks: +44 1612368709
Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie
Wielka Brytania, Londyn, 73 New Cavendish Street, W1W 6LS
Tel.: +44 2072913914 Tel.: +44 2072913934 Tel.: +44 2072913900 Tel. dyżurny: +44 7939594278 Faks: +44 2073232320
* źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.
Jakość obsługi przed zakupem biletu
Cena biletu
Jakość obługi podczas przejazdu
Punktualność na trasie
Komfort (toalety, klimatyzacja, bar, czystość)
Jakość obsługi po zakupie biletu