Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt w Anglii

WIELKA BRYTANIA – W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Językiem urzędowym na terenie Wielkiej Brytanii jest angielski. Innymi językami są walijski i szkocki. Obowiązującą walutą jest funt brytyjski (GBP). Na terytorium Szkocji i Irlandii Płn. funkcjonują odpowiednio – niewymienialne poza terytorium Wysp Brytyjskich - funty: szkockie i północnoirlandzkie. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii jest ważny – w dobrym stanie technicznym i z aktualnym zdjęciem – paszport lub dowód osobisty.

W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku meldunkowego!!!


DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami świątecznymi są: Anglia i Walia (Nowy Rok, Wielki Piątek i wielkanocny poniedziałek, Elary May Bank Holiday – ruchomy dzień wolny na początku maja; Spring Bank Holiday – ruchomy dzień przypadający na koniec maja; Summer Bank Holiday – ruchomy dzień przypadający na koniec sierpnia; 25 grudnia i Boxing Day – przypadający na końcowkę grudnia.
Irlandia Północna: jak wyżej i dodatkowo: święto Patryka przypadające w połowie marca, a także Battle of the Boyne (Orangemen's Day) przypadające na połowę lipca.
Szkocja: jak w przypadku Anglii oraz dodatkowo: 2 stycznia a także św. Andrzeja.


WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:

Nie ma specjalnych ograniczeń w kwestii wwożenia i wywożenia pieniędzy  na terytorium brytyjskie. Jedynie przy wwozie kwoty większej niż 10 tys. EUR należy udokumentować legalność jej posiadania (np. wyciągiem z konta bankowego). Nie ma ściśle określonych limitów dotyczących wwozu na Wyspy alkoholu i wyrobów tytoniowych z krajów członkowskich UE, jednakże pod warunkiem, że będzie to „zdoroworozsądkowa” ilość do tzw. użytku osobistego. Za taką ilość uważa się: do 200 sztuk papierosów, do 3 kg tytoniu, do 110 litrów piwa, 20 l wina ze zwiększona ilością alkoholu (porto, sherry), do 90 litrów wina oraz do 10 litrów mocnych alkoholi.
 Zabronione jest wwożenie materiałów pornograficznych, pirackich nagrań audiowizualnych i podrobionych markowych wyrobów. Zabrania się także wjazdu z narzędziami niebezpiecznymi: nożami, kastetami, sprzętem do wschodnich sztuk walki, których posiadanie i używanie w miejscu publicznym jest prawnie zabronione. W Wielkiej Brytanii nie wydaje się na wniosek zainteresowanego – zaświadczeń o niekaralności. Jeśli takowe zaświadczenie jest wymagane (np. przez pracodawcę) należy się w tym celu zgłosić do właściwemu miejscu zamieszkania posterunku policji lub New Scotland Yardu.
 Od 1 maja 2004 roku Polacy jako obywatele poszerzonej UE mogą podejmować w sposób legalny zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, a osoby pracujące objęte są programem rejestracji pracowników. Dlatego też wszyscy podejmujący zatrudnienie powinni w ciągu pierwszego miesiąca dokonać rejestracji w Home Office.
Podróżujący ze zwierzętami domowymi winni są zaopatrzyć swego pupila w mikrochip i stosowny paszport.  W dokumencie tym muszą się znaleźć informacje o aktualnych szczepieniach (przeciw wściekliźnie i badania krwi określające poziom przeciwciał przeciwko tej chorobie!!!). Zwierzę może być przewożone do wielkiej Brytanii nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od daty pobrania krwi do badań. Innym wymogiem jest odrobaczenie zwierzęcia: co najmniej 24 godziny, ale nie więcej niż 48 godzin przed wjazdem na teren W. Brytanii. Opisany zabieg zastępuje przymusową w takich przypadkach kwarantannę. Istnieje także zakaz przywożenia określonych ras psów (ich wykaz można znaleźć na stronach Ministerstwa Rolnictwa Wielkiej Brytanii).


UBEZPIECZENIE:
Osoby nie płacące ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii (National Insurance) muszą mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana przez oddziały NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, a także koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ).
Aby uzyskać opiekę zdrowotną, można korzystać ze świadczeń placówek National Health Service - NHS (Narodowej Służby Zdrowia): lekarzy rodzinnych (GP), przychodni (NHS Walk-in Centres) i szpitali NHS. Należy przedstawić lekarzowi EKUZ oraz dowód tożsamości. Do leczenia specjalistycznego i szpitalnego potrzebne jest skierowanie, lecz w nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio na oddział ratunkowy szpitala (Accident and Emergency Department).
Obowiązujące opłaty za świadczenia zdrowotne: leki na receptę wydawane są bezpłatnie dzieciom do lat 16, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60. roku życia; pozostałe osoby muszą wnieść opłatę ryczałtową w wysokości 7,20 GBP za każdy lek na receptę. Część kosztów trzeba ponieść także w przypadku leczenia stomatologicznego: zryczałtowaną opłatę za badanie oraz 80% kosztów leczenia. Transport sanitarny do Polski jest całkowicie opłacany przez pacjenta. Leczenie prywatne: w przypadku skorzystania z opieki placówki działającej poza systemem NHS trzeba opłacić pełne koszty leczenia, bez prawa do ich zwrotu. Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów leczenia to oryginały rachunków i dowodów zapłaty.

 

WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
Na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny!!! Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe, zarówno na przednich jak i na tylnych siedzeniach. Zabrania się rozmów przez telefon komórkowy podczas jazdy. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego to 0,8‰
W Wielkiej Brytanii polisę ubezpieczeniową wykupuje się na kierowcę a nie, jak u nas w kraju, na pojazd. Dopuszcza się poruszanie samochodem zarejestrowanym na terenie UE ale przez tylko okres 6 miesięcy (jeśli wjeżdża się pojazdem kilkakrotnie w roku, okresy jego użytkowania są wtedy sumowane). Niedopełnienie obowiązku zarejestrowania pojazdu wiąże się wysokimi karami pieniężnymi. Zielona karta nie jest dokumentem obowiązkowym ale może posłużyć jako dowód ubezpieczenia i w razie wypadku pomóc w uzyskaniu odszkodowania. Zaleca się jednakże wykupienie ubezpieczenia Auto Casco.

 

BRYTYJSKIE TERYTORIA ZAMORSKIE:
Wybierający się do brytyjskich terytoriów zamorskich winni wiedzieć, że wymaga się przy wjeździe ważnego – przynajmniej przez 6 miesięcy – paszportu.
Na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, Anguilli, Bermudach, Wyspach Dziewiczych, Falklandach, wyspach Turks i Caicos, Świętej Helenie, Pitcairn, Gibraltarze nie wymaga się wizy.
By dostać się na wyspę Ascension, Georgię Południową i Południowy Sandwich należy uprzednio postarać się o pozwolenie na wjazd.
Wizy wjazdowej od podróżnych wymagają Montserrat i Kajmany.

 

PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:

Numer pogotowia - 999 lub 112 z telefonu komórkowego.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Wielka Brytania, Londyn, 47 Portland Place, W1B 1JH
Tel.: +44 2072913520 Tel. dyżurny: +44 2072913543 Faks: +44 2072913576 Faks: +44 2072913575
 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu
Wielka Brytania, Edynburg, 2 Kinnear Road, EH3 5PE
Tel.: +44 131 552 0301 Tel. dyżurny: +44 7713488246 Faks: +44 131 5517135
 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze
Wielka Brytania, Manchester, 14th floor Rodwell Tower, 111 Piccadilly, Manchester M1 2HY
Tel.: +44 1612454130 Faks: +44 1612368709
 

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie
Wielka Brytania, Londyn, 73 New Cavendish Street, W1W 6LS
Tel.: +44 2072913914 Tel.: +44 2072913934 Tel.: +44 2072913900 Tel. dyżurny: +44 7939594278 Faks: +44 2073232320
 

* źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.

 


Ocena ogólna:
Opinie szczegółowe:
Jakość obsługi przed zakupem biletu

Cena biletu

Jakość obługi podczas przejazdu

Punktualność na trasie

Komfort (toalety, klimatyzacja, bar, czystość)

Jakość obsługi po zakupie biletu

~robi1973 [2012-10-10] (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)
MOze macie jakis informacje w sprawie socjalu, ubezpieczeń, ofert pracy dla kierowcy w anglii. Wybieram się autokarem do Londynu i zamierzam zostać na dłużej. Gutek
1 2 3 4 5 6 ... 8 następna »