Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt w Szwajcarii

SZWAJCARIA - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek, wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w Szwajcarii prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Językami urzędowymi na terenie Szwajcarii są: niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Innym popularnym językiem jest angielski. Obowiązująca walutą jest frank szwajcarski (CHF). Dokumentem upoważniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (do 90 dni niezależnie od jego celu) na terytorium Szwajcarii jest paszport (ważny co najmniej 3 miesiące od daty wjazdu) bądź dowód osobisty.

 

DNI WOLNE I ŚWIĘTA:

Dniami świątecznymi w Szwajcarii są:
Nowy Rok - 1 stycznia,
Święta Wielkanocne,
Wniebowstąpienie (40 dni po Wielkanocy),
Zielone Świątki (7 tygodni po Wielkanocy),
Święto Konfederacji - 1 sierpnia,
Boże Narodzenie - 25 grudnia,
Dzień św. Szczepana - 26 grudnia.

Ponadto w poszczególnych szwajcarskich kantonach mogą być wprowadzone lokalnie dodatkowe dni wolne.


WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:

Szwajcaria nie posiada szczególnie odróżniających ją od innych państw europejskich restrykcji celnych. Nie toleruje się wwozu na jej terytorium broni ostrej i gazowej, a także wszelkich rozpylaczy, paralizatorów, noży (zwłaszcza sprężynowych, motylkowych i bagnetów) i pałek. Nie przestrzegający tego przepisu mogą zostać ukarani kilkusetfrankowym mandatem i wydaleni z terytorium kraju. Istnieje również ograniczenie w przywozie mięsa i jego przetworów w ilości przekraczającej 0,5kg na głowę. Za każdy dodatkowy kilogram można zapłacić 20 CHF opłaty celnej. Ograniczenia występują przy wwozie zwierząt domowych (psów i kotów). W ich przypadku wymaga się odpowiedniego świadectwa szczepień i specjalnego znakowania (mikrochipu lub tatuażu). Osoby przyjmujące leki psychotropowe lub np. przeciwbólowe (na bazie narkotyków) winny posiadać – w razie kontroli – zaświadczenie lekarskie.

  

FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
Na terenie Szwajcarii bez obowiązku meldunkowego można przebywać do 3 miesięcy. Jeżeli jednak mamy w zamiarze zamieszkać tam dłużej lub starać się o pracę należy dopełnić formalności w lokalnym urzędzie meldunkowym najpóźniej do 14 dni od chwili przyjazdu. Ważne!: Meldunek musi poprzedzić moment rozpoczęcia pracy.

 

UBEZPIECZENIE:

Na terenie Szwajcarii honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego. Jednakże w związku z bardzo wysokimi kosztami leczenia warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie i to najlepiej u znanego i honorowanego w większości krajów ubezpieczyciela. Przy tym  należy zwrócić uwagę aby polisa zawierała pokrycie kosztów pobytu w szpitalu i ewentualnego transportu do kraju. Zwłaszcza o ubezpieczenie dodatkowe powinny zatroszczyć się osoby zamierzające uprawiać na terenie Szwajcarii wszelkiego rodzaju sporty. Należy pamiętać, że przeciętna cena pobytu w szpitalu wynosi ok. 800 CHF za dobę, a wizyta u lekarza kształtuje się przeciętnie na poziomie od 100 do 300 CHF.
Warto także wiedzieć, ze koszt transportu rannego narciarza ze stoku do najbliższego szpitala to wydatek rzędu ok. 2-3 tys. euro, natomiast szukający wrażeń w wysokich Alpach winni mieć na uwadze fakt, iż  szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza przy współudziale grupy ratowników i śmigłowca to już koszty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy euro. W związku z tym ostatnim należy informować hotel lub kemping o planowanej wyprawie i ewentualnym powrocie lub zmianach planów, tak by w „trosce” o nasze zdrowie akcja ratunkowa nie została rozpoczęta spontanicznie. Rowerzyści winni wiedzieć, że aby się poruszać po drogach Szwajcarii muszą na miejscu wykupić odpowiednie ubezpieczenie i koniecznie zaopatrzyć się w kask.

 

WAŻNE DLA KIEROWCÓW:

Obcokrajowcy przebywający w Szwajcarii mogą używać swojego prawa jazdy w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy pobytu i prowadzić te pojazdy, które dokument ten obejmuje. Warunek – ukończone 18 lat. Po upływie roku należy prawo jazdy wymienić na jego szwajcarski odpowiednik. Dla obywateli Unii Europejskiej jest to zwykła formalność i dokonuje się jej w biurze wydziału komunikacji w danym kantonie – miejscu zamieszkania zainteresowanego. Inaczej rzecz się ma w przypadku kierowców zawodowych. Prawo jazdy należy wymienić wcześniej niż przed upływem roku i zdać odpowiedni egzamin. Na terenie Szwajcarii zabronione jest korzystanie z antyradarów. Oprócz konfiskaty takiego urządzenia, prowadzącemu pojazd grozi także wysoka kara grzywny. Zimą wymaga się jazdy na oponach zimowych, a w niektórych regionach (zwłaszcza górskich) wymaga się posiadania łańcuchów na koła. By korzystać z szwajcarskich dróg kierowcy zobowiązani są wykupić opłatę drogową w formie winiety. Można ją nabyć na przejściach granicznych. Istnieje, rygorystycznie przestrzegany, zakaz dzikiego biwakowania poza wyznaczonymi do tego miejscami. Stąd nie zaleca się przejeżdżającym przez Szwajcarię „dzikich” noclegów pod groźbą kontroli policyjnej i wysokich mandatów.


PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej
Szwajcaria, Berno, Elfenstrasse 20a, 3006
Tel.: +41 31 358 02 40 Tel. dyżurny: +41 31 358 02 02 Faks: +41 31 358 02 16
 

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie
Szwajcaria, Genewa, l'Ancienne Route 15, 1218
Tel.: +41 22 710 97 97 Tel.: +41 22 710 97 98 Faks: +41 22 7109799
 

źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą


Nikt nie dodał jeszcze komentarza.