Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt w Maroku

MAROKO - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.


INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym w Maroku jest arabski. Innymi popularnymi językami są: francuski, a na północy kraju hiszpański. Walutą obowiązującą jest dirham (MAD). Dokumentem upoważniającym do wjazdu i pobytu w Królestwie Maroka jest - w dobrym stanie i ważny co najmniej sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu – paszport. Obywatele polscy udający się do Maroka w celach turystycznych na okres do 90 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Prawo wjazdu na teren Maroka bez wizy obejmuje też Saharę Zachodnią (terytorium administrowane przez Maroko od 1975 r.). Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania (gotówka, karty kredytowe, wyciąg z konta itp.) odpowiednich środków finansowych na okres planowanego pobytu. Ze względów bezpieczeństwa, w zatłoczonych miejscach zaleca się turystom szczególną ostrożność. Plecaki i torebki należy nosić z przodu nie z tyłu. Uważać na młodych ludzi podjeżdżających skuterami i wyrywającymi kobietom torebki. Należy zadbać także o kserokopie własnego paszportu. Nie poleca się nocnych spacerów po starych lub peryferyjnych dzielnicach miast. Policja i żandarmeria są przyjazne turystom i w razie konieczności warto się do nich zwrócić. Należy także unikać przygodnych znajomości i zaproszeń do domów nowopoznanych osób. Fotografowanie miejscowej ludności bez zgody lub z ukrycia jest niemile widziane i może spotkać się ze sprzeciwem lub żądaniem opłaty. W większości meczetów obowiązuje zakaz wstępu dla cudzoziemców.

 

FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
W Maroku nie ma obowiązku meldunkowego.


DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami urzędowo wolnymi/świątecznymi w Maroku są: Nowy Rok (1 stycznia), Manifest Niepodległości (11 stycznia), Święto Pracy (1 maja), Święto Tronu (30 lipca), Święto Odzyskania Oued Eddahab (14 sierpnia), Rocznica Rewolucji Króla i Narodu (20 sierpnia), urodziny króla Mohammeda VI (21 sierpnia), Rocznica Zielonego Marszu (6 listopada), Święto Niepodległości (18 listopada). Do tego należy dodać święta ruchome: dwudniowe Święto Ofiarowania Aid Al Adha, muzułmański nowy rok - 1 Moharram, dwudniowe Aid Al Mawlid (urodziny proroka Mahometa), dwudniowe Aid El Fitr (kończące ramadan). Podczas tych świąt prawie wszystkie sklepy, restauracje i kawiarnie są zamknięte, bywają jednak otwarte w święta państwowe. W muzułmańskim miesiącu postu - ramadanie, przypadającym każdego roku w innym terminie, od wschodu do zachodu słońca muzułmanie muszą powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia papierosów. Zagraniczny turysta powinien respektować tę tradycję i w miejscach publicznych unikać prowokujących zachowań (np. picia alkoholu czy palenia papierosów), które mogą urazić wyznawców islamu. W czasie ramadanu handel i transport funkcjonują w zwolnionym tempie i w ograniczonym zakresie. Sklepy są czynne w godz. 10.00-17.00, później od 20.00 do ok. 22.00 (dotyczy to również hipermarketów). Urzędy administracji publicznej oraz poczta pracują od 9.00 do 15.00, banki od 10.00 do 14.00, komunikacja miejska nie funkcjonuje w godz. 17.30-20.00.


WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Marokańskie przepisy nie narzucają specjalnych restrykcji celnych. Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych do równowartości 100 000 MAD. Marokański dirham poza Marokiem jest walutą niewymienialną, a wwóz lub wywóz tej waluty z kraju jest dozwolony w kwocie nieprzekraczającej 2000 MAD. Wwóz i wywóz dewiz w formie bezgotówkowych środków płatniczych (karty kredytowe, czeki podróżne, itp.) nie podlega ograniczeniom. Przemyt i używanie narkotyków oraz handel nimi są surowo karane. Ze względu na zdarzające się przypadki zatrzymania i uwięzienia obywateli polskich przestrzega się przed nabywaniem nawet niewielkiej ilości środków odurzających. Są one łatwe do wykrycia podczas systematycznych i skutecznych kontroli prowadzonych przez oddziały policji z wyszkolonymi psami, szczególnie przy przekraczaniu granicy. Warunki w marokańskich zakładach karnych są ciężkie. Turyści nagabywani przez handlarzy nie powinni podejmować nawet rozmów. Od przygodnych znajomych bezwzględnie nie należy przyjmować żadnych przesyłek ani listów do Europy, ponieważ mogą one zawierać narkotyki.


UBEZPIECZENIE:
W czasie pobytu w Maroku zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej zwrot kosztów leczenia powstałych w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków. Co istotne, wskazane jest posiadanie polisy poważnego i uznawanego w wielu krajach ubezpieczyciela z czynnym całodobowym centrum pomocy, które w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia potwierdzi pokrycie kosztów leczenia czy też transportu. Przed wyjazdem szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Przed podróżą warto jednak zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej. Ze względu na odmienne zwyczaje higieniczne turysta może zachorować na dur brzuszny i inne choroby układu trawiennego. Zdarzają się przypadki zarażenia amebozą lub pasożytami przewodu pokarmowego. Turystom zaleca się picie przegotowanej bądź butelkowanej wody. Owoce i warzywa należy starannie umyć przed spożyciem. Przed podróżą należy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym, albo kupić w miejscowych, dobrze zaopatrzonych, aptekach. Ze względu na występujące okresowo przypadki wścieklizny należy unikać kontaktów z bezdomnymi zwierzętami. W razie pogryzienia lub zadrapania trzeba jak najszybciej udać się do najbliższego szpitala, by poddać się szczepieniu. Usługa ta jest bezpłatna. Aby uniknąć oparzeń słonecznych, należy stosować kremy z mocnym filtrem ochronnym oraz nosić nakrycie głowy. Opieka zdrowotna w Maroku jest generalnie na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą usługi odpłatnie. Wizyta lekarska to wydatek od 10 do 20 EUR, porada lekarska w nocy lub w weekend - 30 EUR, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice (bez kosztów leczenia) wynosi ok. 60 EUR.


WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
W Maroku posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest obowiązkowe choć mile widziane. Obowiązkowa zaś jest zielona karta. Poza zieloną kartą inne polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Poruszający sie po tamtejszych drogach powinni zachować szczególną ostrożność gdyż miejscowi kierowcy bardzo luźno traktują przepisy ruchu drogowego. Zwłaszcza w nocy zaleca się ostrożność, gdyż inni użytkownicy dróg mają pojazdy bardzo słabo oświetlone. Z powodu obfitych opadów śniegu w rejonach górskich, przejazd niektórymi drogami w okresie od grudnia do marca może być utrudniony. Planując podróż do Maroka samochodem w lipcu i sierpniu, należy wziąć pod uwagę, że w tym czasie kraj ten odwiedza ponad dwa miliony marokańskich emigrantów, którzy - po spędzeniu tu wakacji - wracają do państw osiedlenia. Z tego powodu w Tangerze lub Nadorze na wejście na pokład promu do Hiszpanii czeka się nawet po kilkanaście godzin, a drogi w okolicach tych miast są bardzo zatłoczone. Okres wakacyjny charakteryzuje się wzmożoną ilością wypadków, a korki na autostradach nie są wówczas czymś niezwykłym. Autostrady  w Maroku (w dobrym stanie) są płatne, a przy opłatach akceptowana jest tylko gotówka. Policja i żandarmeria prowadzi stałą kontrolę prędkości, przy czym często miejsce kontroli prędkości jest oddalone od miejsca zatrzymania pojazdu, którego kierowca przekroczył przepisy. O wysokości mandatu karnego decyduje sam policjant lub żandarm. Od końca 2010 roku zaostrzono kary za wykroczenia drogowe podwyższając tym samym wysokość mandatów. W dużych miastach istnieje sieć fotoradarów. Zmotoryzowani winni wiedzieć, że lądowa granica z Algierią jest zamknięta, a w Maroku nie ma nawet możliwości uzyskania wizy algierskiej. Dobrze jest rozwinięta siec transportu autobusowego. Jednakże kiepski stan techniczny wielu z nich i nierespektowanie przepisów ruchu drogowego przez ich kierowców są przyczyną częstych wypadków.

 

PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:
- straż pożarna (tel. 15),
- policja (tel. 19).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Marokańskim
Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
tel.: +212 537 77 17 91, tel.: +212 537 77 11 73, tel. dyżurny: +212 672 41 99 33, faks: +212 537 77 53 20
 

Konsulat RP w Casablance
rue d’Alger 9
Casablanca, Maroc.
telefony:
spoza Maroka: (00.212.22)27.91.38, (00.212.22)29.60.31
 z terenu Maroka: (0.22) 27.91.38, (0.22) 29.60.31
tel. dyżurny: (+212) 61-09-82-42
 

Konsulat Honorowy RP w Agadirze
Konsul Honorowy: Krzysztof Albert
Rue 210 Appartement 9
Q.I. AGADIR
Tel./Fax (z Polski): (00-212-28) 84-31-20
Z terenu Maroka: (0-28) 84-31-20
tel. dyżurny: (+212) 61-38-24-10

 

źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.

 


Nikt nie dodał jeszcze komentarza.