Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt na Łotwie

ŁOTWA - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.


INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym na Łotwie jest łotewski. Porozumiewać się tam także można w języku rosyjskim i angielskim. Walutą obowiązującą jest łat (LVL). Dokumentem uprawniającym do wjazdu – bez wizy – jest (w dobrym stanie) paszport lub dowód osobisty. Pozwala on na dziewięćdziesięciodniowy pobyt w tym kraju.

 

FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
Osoby jadące na Łotwę w celach turystycznych na okres nie przekraczający 90 dni nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Ci, którzy planują dłuższy pobyt (łącznie przekraczający 3 miesiące) powinni zameldować się – w terminie 3 miesięcy od wjazdu – w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji.

 

DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami świątecznymi/wolnymi na Łotwie są:  Nowy Rok (1 stycznia), Wielkanoc (Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny), Święto Pracy (1 maja), Ogłoszenie Deklaracji Niepodległości Łotwy (4 maja), dzień Līgo (23 -24 czerwca - święto z czasów pogańskich), św. Jana (24 czerwca), Proklamowanie Republiki Łotewskiej (18 listopada), Wigilia i Boże Narodzenie (24-26 grudnia) i przeddzień Nowego Roku (31 grudnia). W czasie tradycyjnego dwudniowego święta Līgo - zrównania dnia z nocą – urzędy i instytucje są nieczynne, a w miastach mogą wystąpić utrudnienia komunikacyjne z powodu organizowanych pochodów i festynów.


WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Wjeżdżający na Łotwę podlegają ograniczeniom ilościowym dotyczącym wwozu towarów przeznaczonych do użytku osobistego. Towary te nie mogą podlegać odsprzedaży. Za  ilość przeznaczoną do użytku osobistego przyjmuje się m.in.: do 200 szt. papierosów, 400 cygaretek, 200 szt. cygar, do 1 kg tytoniu, 10 l alkoholu spirytusowego, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina w ogóle i do 110 l piwa. Surowo karane są: nielegalny przywóz, posiadanie, produkcja narkotyków i substancji psychotropowych, a także handel nimi. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych i tytoniowych.

 

UBEZPIECZENIE:
Wszyscy obywatele RP opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania, w ramach tego ubezpieczenia, w sytuacjach nagłych do opieki medycznej. Potwierdzeniem tegoż ubezpieczenia powinna być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można otrzymać w najbliższym (miejscu zamieszkania) oddziale NFZ. Należy zabrać ją ze sobą w podróż i w razie korzystania z pomocy medycznej należy o jej posiadaniu wcześniej poinformować. Dla Polaków nie ma utrudnień w dostępie do placówek publicznej służby zdrowia. Niestety EKUZ upoważnia nas do korzystania tylko z podstawowych usług medycznych, stąd wyjeżdżającym zaleca się wykupienie dodatkowej prywatnej polisy, która będzie gwarantem na pełne pokrycie kosztów leczenia (w tym w placówkach prywatnych) jak również transportu chorego do kraju. Ceny usług medycznych w gabinetach prywatnych są zróżnicowane:  wizyta u internisty to wydatek ok. 10 LVL (ok. 14 EUR), wizyta u specjalisty - w zależności od regionu i specjalizacji - to minimum 15 LVL (ok. 21 EUR), tyle samo kosztuje najtańsza wizyta u stomatologa. Doba pobytu w szpitalu bez ważnego ubezpieczenia to wydatek ok. 25 LVL (ok. 35 EUR) (nie wliczając w to zabiegów, materiałów, czy operacji). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są na Łotwie uznawane. Podobnie jak w Polsce, by móc skorzystać z porady specjalisty, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.

 

WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
 Sieć komunikacyjna i drogowa Łotwy jest dobrze rozwinięta. Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Z wyjątkiem tras tranzytowych, dojazdów do większych miast, na łotewskich drogach panuje niewielki ruch samochodowy. Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania. W okresie od 1 grudnia do 1 marca jest obowiązek używania opon zimowych. Limity prędkości na łotewskich drogach wynoszą: w mieście – 50 km/h, poza miastem – 90 km/h, ciężarówki (pow. 7,5t.) poza miastem – 80 km/h. Przekraczanie dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowanie to najczęstsze przewinienia, na które uczulona jest łotewska policja. Od 2005 roku szczególną uwagę zwraca się także na stan trzeźwości prowadzących. Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu (nawet najmniejszej śladowej ilości) na Łotwie jest traktowane jak przestępstwo. Wobec osób prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwym obowiązują surowe sankcje, łącznie z karą pozbawienia wolności. Idąc ulicą musimy pamiętać, że nie możemy tam liczyć na zbytnią pobłażliwość kierowców. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i zaopatrzyć się – koniecznie – w odblaski. Za brak odblasków przyczepionych do odzieży, torby czy plecaka, jak również za poruszanie się prawą stroną jezdni grozi mandat do 20 LVL.

 
PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:

- policja (tel. 02),
- pogotowie ratunkowe (tel. 03),
- straż pożarna (tel. 01),
- numer ratunkowy (tel. 112),
- pomoc drogowa (80 00 000 lub z tel. Kom. 188)

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej
Ambasador: Jerzy Marek Nowakowski
Łotwa, Ryga, Mednieku iela 6b, LV 1010
tel.: +371 670 315 00, tel. dyżurny: +371 264 393 10, faks: +371 670 315 49
 


źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.


 


Nikt nie dodał jeszcze komentarza.