Kraje Docelowe
- Polska - Anglia
- Polska - Austria
- Polska - Belgia
- Polska - Białoruś
- Polska - Bułgaria
- Polska - Czechy
- Polska - Chorwacja
- Polska - Dania
- Polska - Estonia
- Polska - Francja
- Polska - Grecja
- Polska - Hiszpania
- Polska - Holandia
- Polska - Irlandia
- Polska - Litwa
- Polska - Luksemburg
- Polska - Łotwa
- Polska - Niemcy
- Polska - Norwegia
- Polska - Rosja
- Polska - Słowacja
- Polska - Szwajcaria
- Polska - Słowenia
- Polska - Szwecja
- Polska - Ukraina
- Polska - Węgry
- Polska - Włochy
- Polska - Macedonia
- Polska - Mołdawia
- Polska - Serbia
- Polska - Portugalia
- Polska - Albania
- Polska - Czarnogóra
- Polska - Rumunia
- Polska - Bośnia
Tanie Linie Autokarowe
- Agat
- Almabus
- Awizo
- Baltic Bus
- Bartuś
- Becker Reisen
- Bermuda
- Bis-Pol
- Delta Travel
- Ecolines
- Eurobus-Eurolines Polska
- EST/ Lorek Bremen
- Eurores
- Europe Travel
- Evatrans
- Gairing
- Gatzka
- Globus-MądelTrans
- Glob-Tourist
- Gromada Bydgoszcz
- Heinz Reisen
- Interbus-Sindbad
- Intercars-Basque
- Jordan
- Jarki II
- Julia-Tour
- KTT/ BTZ Katowice
- Miś
- Nord
- Orbis Interbus
- Odra Travel
- PKS Gdańsk
- PKS Siemiatycze
- PKS Stalowa Wola
- PKS Warmia
- Polmar
- Polonia Transport
- Rudnik Tumay
- Retman
- Sandra
- Sindbad
- Sokół
- Sołtysik Reisen
- Superpol Katowice
- Trans-Europa
- Touring/ Gromada
- Zawadzkie
- Visitor
- Adamis Tours
- Eurobus
- Eurotrans
- Trans Service
- Deutsche Touring
- Riviera
- Skarpa Travel
- Wencel Tourist
- Bus Świecie
- Juventur-Wałbrzych
- Eurolines-MądelTrans
- Autokar Polska
- Akciatur
- Roma-Bus Plus
- PKS Rzeszów
- Active Trade
- An-Mar
- Biacomex
- PKS Polonus
- Eskana Bus
- Markus Gryfino
- Motyl Travel
- Brestoblawtotrans
- Biuro Madeltrans
- Adam Turs
- Orland
- ATE Transport
- Kobra
- Przykarpacki Ekspres
- PKS Ostrowiec Świętokrzyski
- Wactur
- Eastern European Travel
- Interglobus Tour
- Marek Travel
- Selment
- Elabus
- Ew-El Tour
- PKS Szczecin
- Marolines Europa Transport
- Volanbusz
- Lux-Reisen
- ATP-Mikolajew
- Tigerexpress
- Ibatur
- Dagmar
- Driver
- Polonia Tours
- Northlane Busser
- P-Trans
- Milla
- Sułtan Travel
Poradnik Kupującego
Polak za Granicą
- Pobyt w Anglii
- Pobyt w Austrii
- Pobyt w Niemczech
- Pobyt w Szwajcarii
- Pobyt we Włoszech
- Pobyt w Chorwacji
- Pobyt we Francji
- Pobyt w Norwegii
- Pobyt w Belgii
- Pobyt w Hiszpanii
- Pobyt w Holandii
- Pobyt w Grecji
- Pobyt w Danii
- Pobyt w Irlandii
- Pobyt w Szwecji
- Pobyt w Macedonii
- Pobyt w Serbii
- Pobyt na Litwie
- Pobyt na Łotwie
- Pobyt w Ukrainie
- Pobyt w Estonii
- Pobyt w Czarnogórze
- Pobyt w Czechach
- Pobyt w Bułgarii
- Pobyt w Słowacji
- Pobyt w Słowenii
- Pobyt na Węgrzech
- Pobyt w Portugalii
- Pobyt w Luksemburgu
- Pobyt w Finlandii
- Pobyt w Monako
- Pobyt w Egipcie
- Pobyt w Tunezji
- Pobyt w Maroku
- Pobyt na Malcie
- Pobyt w Rosji
- Pobyt w Turcji
- Pobyt w Izraelu
- Pobyt w Rumunii
- Pobyt w Albanii
- Pobyt w Białorusi
- Pobyt w Bośni
- Pobyt na Dominikanie
Pobyt w Egipcie
EGIPT - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.
INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym w Egipcie jest arabski, a obowiązującą walutą funt egipski (EGP). Dokumentem upoważniającym do wjazdu i pobytu w Arabskiej Republice Egiptu jest ważny (co najmniej przez 6 miesięcy) paszport. Miedzy naszym krajem a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. O egipską wizę można się ubiegać w egipskich placówkach dyplomatycznych lub nabyć ją, po przybyciu do tego kraju, na lotnisku. Koszt wizy to 15 USD. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. W przypadku podjęcia nauki lub otrzymania na terenie Egiptu pracy należy ubiegać się – po uprzednim uzyskaniu zezwolenia miejscowych władz – o wizę roczną. Paszport w tym wypadku powinien być ważny trzy miesiące dłużej niż sama wiza. Wizy tego typu uzyskuje się w placówkach konsularno-dyplomatycznych. Nie można jej uzyskać na lotnisku. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad higieny: często myć ręce, pić przegotowaną wodę lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu należy zachować ostrożność podczas spożywania posiłków, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych określanych mianem „zemsty faraona”. W przypadku pierwszych objawów takich zaburzeń należy zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie oraz wydaje się je bez recepty) lub udać się do lekarza.Chociaż w Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, to jednak ważnym jest uszanowanie sposobu życia jego mieszkańców oraz wyznawanych przez nich wartości. Należy zwracać uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Poza rejonami turystycznymi nie zaleca się noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Podczas kontaktów z ludnością miejscową kobiety powinny mieć ubranie zakrywające ramiona i nogi do kolan. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn mogą być narażone na zaczepki miejscowej ludności. W lecie temperatury osiągają 40 st. C. Duża różnica temperatur pomiędzy dniem, a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień pośród turystów.
Pamiętać należy, że nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.
FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
Cudzoziemcy nie mają obowiązku meldowania się. W przypadku wynajmu mieszkania (kwatery), należy podpisać stosowną umowę o wynajem z właścicielem budynku mieszkalnego, a tan ma obowiązek zgłoszenia policji pobytu cudzoziemca. W przypadku zatrzymujących się w hotelach, schroniskach, motelach przepis meldunkowy dokonuje się w sposób niejako automatyczny – spoczywa na właścicielach obiektów.
DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami urzędowo wolnymi od pracy są piątek oraz sobota. Obecność w Egipcie koptyjskiej mniejszości chrześcijańskiej sprawia, że również w niedzielę można napotkać trudności podczas wizyt w lokalnych urzędach. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan. Ponadto dniami wolnymi są: Nowy rok (1 stycznia), Dzień Wyzwolenia (25 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Dzień Rewolucji (23 lipca), Dzień Sił Zbrojnych (6 października), Dzień Suezu (23 października), Dzień Zwycięstwa (23 grudnia).
WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Wywóz większych ilości towarów z Egiptu bez zgody władz celnych (np. subsydiowanych leków), grozić może ich konfiskatą, a także grzywną. Zabroniona jest pod groźbą kary próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową, tj. wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp. Zabronione przedmioty (wyroby) wykonane z fauny i flory często wystawiane są „ku przestrodze” w gablotach na lotnisku. Surowo karany jest przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym marihuany). Obrót tymi substancjami bądź ich zażywanie jest karany nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważa się w Egipcie również mak. Bez uprzedniej deklaracji można wwozić i wywozić walutę nieprzekraczającą 10 tys. USD (lub równowartość tej kwoty w innych walutach). Kwoty większe należy wcześniej deklarować organom celnym. Jeśli chodzi o walutę miejscową można ją wywozić do kwoty – maksymalnie - 5 tys. EGP. Indywidualnym osobom, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.
UBEZPIECZENIE:
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych, a tym samym najbardziej ubogich ofert ubezpieczenia. Dlatego zaleca się wyjeżdżającym wykupienie szerokiej polisy usług, by firma ubezpieczeniowa nie mogła np. odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie) lub leczenia choroby przewlekłej. W razie choroby przed udaniem się do lekarza czy szpitala należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o dobrej renomie funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej. Dla przykładu koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi 20-40 USD, a koszt pobytu jednej doby w szpitalu (nie licząc specjalistycznych badań) to wydatek 100-300 USD.
WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
Zaleca się wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia samochodu. Egipt zalicza się do państw, których statystki wypadków w ruchu drogowych są niezwykle wysokie, a traktowanie przepisów przez miejscowych kierowców można określić jednym słowem - „wolnoamerykanka”.
PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:
- pogotowie (tel. 123),
- policja (tel. 122),
- straż pożarna (tel. 180).
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu
Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek,
tel.: +20 2 27355416, tel.: +20 2 27367456, tel. dyżurny: +20 2 27359583, tel. dyżurny: +20 1005485500
cairo.secretariat@msz.gov.pl
źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.
Dodaj komentarz i ocenę
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.