Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt w Serbii
SERBIA - W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów.
 
Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.
 
 
 Bilety Autokarowe ELABUS z Polski do Serbii

Belgrad

 
 
 
 
INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym w Serbii jest  język serbski, a obowiązującą walutą dinar. Obywatele polscy podróżujący do Serbii mogą wjeżdżać tam bez wiz pod warunkiem, że ich pobyt nie będzie przekraczać 90 dni. Dokumentem upoważniającym do wjazdu jest paszport bądź dowód osobisty. Przy wymianie waluty – zwłaszcza banknotów o dużych nominałach – możemy jednak zostać poproszeni o okazanie paszportu. Udający się w kierunku Kosowa winni mieć na uwadze, że na tamtejszej granicy (Serbii z Kosowem) przeprowadzana jest rygorystyczna kontrola. Nie ma także możliwości wjazdu do Serbii jeśli wjazd do Kosowa nastąpił od strony Albanii, Macedonii lub przez port w Prisztinie.
 
FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
W Serbii obowiązek meldunkowy jest ściśle przestrzegany. Należy dopełnić niezbędnych formalności w ciągu 12 godzin od przekroczenia granicy. W przypadku korzystania z hoteli, campingów, moteli czy kwater obowiązek meldunkowy przechodzi na ich administratorów. Z kolei zaś, gdy korzystamy z gościny prywatnych osób sami musimy dopilnować aby gospodarz dopełnił obowiązku meldunkowego.
 
 
DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami świątecznymi/wolnymi w Serbii są: Nowy Rok (1-2 styczeń), Prawosławne Boże Narodzenie (7 stycznia), Święto Narodowe (15 lutego), Prawosławny Wielki Piątek, Wielkanoc Prawosławna i Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy (1–2 maja), Saint Vitus Day (15 czerwca kalendarz gregoriański/ 28 czerwca kalendarz juliański - dzień upamiętniający bitwę na Kosowym Polu), Wszystkich Świętych (6 listopada), Święto Wyzwolenia (12 listopada). Ponadto należy pamiętać, że w Serbii jeżeli święto państwowe przypada w niedzielę, to następny dzień jest wolny od pracy!
 
 
WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Bez uprzedniej deklaracji można wwozić i wywozić walutę w kwocie nie przekraczającej 10 tys. EUR. Kwoty większe należy wcześniej zgłosić służbom celnym. Jest to w interesie podróżnych gdyż brak pisemnego potwierdzenia wwozu pieniędzy może spowodować, że przy wyjeździe – przy ewentualnej kontroli zostaną one zatrzymane, a wtedy, nawet w przypadku odwoływania się szansa na odzyskanie pieniędzy jest niewielka. Do Serbii można wwozić: 1 litr napoju o zawartości alkoholu powyżej 14%, 2 litry napoju o zawartości alkoholu do 14%, do 10 litrów piwa, do 20 sztuk papierosów.
 
 
UBEZPIECZENIE:
W Serbii nie wymaga się wykupienia specjalnego (miejscowego) ubezpieczenia OC. Wystarczy posiadanie zielonej karty. Musi w niej być tylko aktualny wpis – wyszczególnienie, że obowiązuje ona na terenie Serbii (symbol SRB). Należy także zwrócić uwagę, że karta ta będzie ważna tylko na terenie tego jednego wyszczególnionego kraju. Wyjeżdżając do kraju sąsiedniego należy na granicy zaopatrzyć się w kolejny dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie. W nagłych przypadkach turystom udziela się płatnych świadczeń medycznych, również zabiegów, w cenie kilkudziesięciu euro. Prywatna wizyta lekarska to w Serbii koszt od 20 do 50 EUR. Nie ma też większego problemu z zakupem leków. Apteki są tam dobrze zaopatrzone.
 
 
WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
Autostrady są płatne w miejscowej walucie. Należy o tym wcześniej pomyśleć i wymienić odpowiednią liczbę euro. Polskie złotówki nie są w kantorach przyjmowane. Niestety, stan dróg i autostrad nie zawsze odpowiada standardom europejskim. Przy wjeździe na autostradę należy domagać się paragonu potwierdzającego opłatę i przechowywać go aż do momentu zjazdu z niej. Koszt przejazdu stukilometrowego odcinka autostrady to w przeliczeniu około 5 EUR. Przejazd tranzytem np. z Węgier w kierunku Bułgarii, Grecji kosztuje w przybliżeniu 30 EUR (łącznie za wszystkie odcinki – ok. 550 km.). Przejazd tą samą trasą samochodu ciężarowego to wydatek ok. 82 EUR. Limity prędkości na serbskich drogach przedstawiają się następująco: na autostradach – do 120 km/h, na drogach lokalnych – do 90 km/h. Kontrole drogowe są częste zwłaszcza w odniesieniu do turystów. Poza tym ze względu na stan miejscowych dróg (dziury i wałęsające się bezpańskie zwierzęta) zaleca się podróżującym ograniczenie prędkości. Należy także zachować szczególną ostrożność gdyż miejscowi kierowcy z reguły nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Powszechne jest używanie pasa awaryjnego jako dodatkowego pasa jazdy. W razie uszkodzenia pojazdu i konieczności jego naprawy turyści są czasem skazani na właścicieli prywatnych warsztatów samochodowych czy prywatnej pomocy drogowej, którzy bezlitośnie żądają za naprawę i części zamienne wielokrotność obowiązujących powszechnie stawek. W Serbii kierowcy zobowiązani są do całorocznej jazdy na włączonych światłach mijania. W wyposażeniu samochodu powinna się znajdować kamizelka odblaskowa. Obowiązuje również zakaz prowadzenia rozmów kierujących przez telefon komórkowy. W większych miastach (Belgrad) bezwzględnie przestrzega się zasad parkowania. Pojazdy zaparkowane w miejscach niedozwolonych są szybko odholowywane, a na kierowców nakłada się mandaty nawet do 150 EUR!
 
 
PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:
- policja (tel. 92),
- pogotowie ratunkowe (tel. 94),
- straż pożarna (tel. 93),
- pomoc drogowa (tel. 987).
 
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Serbii
Serbia, Belgrad, Kneza Miloša 38, 11 000 Beograd
tel.: +381 11 2065318, tel.: +381 11 2065301, faks: +381 11 3616939, faks: +381 11 3617576
 
 
źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą.
 
 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.