Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Pobyt w Austrii

AUSTRIA – W oparciu o informacje polskiego MSZ-u zamieszczane w wydawanym cyklicznie poradniku pt.: Polak za granicą, w sposób jak najbardziej skondensowany postaramy się Państwu dostarczyć garść przydatnych, czasem niezbędnych wiadomości, tak by mogli Państwo uniknąć przykrych niespodzianek wynikłych – często w sposób nieświadomy – z braku znajomości obowiązującego w odwiedzanym kraju prawa lub obowiązujących tam przepisów. Pamiętajmy - w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi nasza niewiedza w przypadku ewentualnego konfliktu z prawem z pewnością nie będzie okolicznością łagodzącą.

 

 

INFORMACJE OGÓLNE:
Językiem urzędowym na terenie Austrii jest niemiecki, a obowiązująca walutą – euro. Dokumentem upoważniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (do 90 dni niezależnie od jego celu) na terytorium Austrii jest – w dobrym stanie - paszport bądź dowód osobisty. Polscy obywatele korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

DNI WOLNE I ŚWIĘTA:
Dniami świątecznymi są: Nowy Rok, 6 stycznia, 1 maja, 15 sierpnia, 26 października, 1 listopada, 8 grudnia (większość sklepów jest otwarta), Boże Narodzenie 25-26 grudnia, a także święta ruchome: Wielkanoc, Wniebowstąpienie, Święto Zesłania Ducha Świętego i Boże Ciało. Pamiętajmy, że w niedziele i święta sklepy w Austrii są zamknięte.

 

WWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW:
Osoby wyjeżdżające do Austrii obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do osobistego użytku i nie podlegających odsprzedaży. Sprzedaż towarów deklarowanych jako prezenty jest naruszeniem prawa - grozi ich konfiskatą i dodatkową karą. Do użytku osobistego wolno przewozić następujące ilości produktów: papierosy - 200 szt.; cygaretki - 400 szt.; cygara - 200 szt.; tytoń - 1 kg; spirytus - 10 l; wino ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto) - 20 l; wino - 90 l (w tym maksymalnie 60 l wina musującego); piwo - 110 l.
WAŻNE!: Osoby, które nie ukończyły 17 roku życia, nie mogą przewozić ani wyrobów alkoholowych ani tytoniowych. Karą pozbawienia wolności objęte jest posiadanie narkotyków, za wyjątkiem pewnej grupy leków mogących zawierać substancje psychotropowe, charakterystyczne dla leczenia określonych typów schorzeń. Jednakże w tym wypadku turysta powinien je uprzednio,  przed ewentualną kontrolą, zadeklarować.

 

FORMALNOŚCI MELDUNKOWE:
Prawo austriackie przewiduje, iż każdy cudzoziemiec, w ciągu 3 dni od daty przybycia na terytorium Austrii, jest zobowiązany zameldować się. W przypadku zatrzymujących się w hotelach, schroniskach, motelach (przepis meldunkowy dokonuje się w sposób niejako automatyczny) turyści mają obowiązek do 24 godzin zgłosić swój pobyt i zarejestrować się w księgach gości. Za niedopełnienie (bądź nieterminowe dopełnienie) obowiązku meldunkowego przewidywana jest kara grzywny do 726 EUR. Indywidualnie można dokonać zameldowania – wypełniając stosowny formularz - w urzędach gminnych lub dzielnicowych. Nie wnosi się przy tym żadnych opłat, a do zameldowania wystarczy paszport lub dowód osobisty. W Austrii urzędy są otwarte od poniedziałku do piątku, jednakże ich godziny otwarcia mogą być różne. Większość z nich przyjmuje interesantów od 8.00 do 14.00, a w czwartki niektóre są otwarte także w godzinach popołudniowych.


UBEZPIECZENIE:
Na terenie Austrii honorowane są polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych i to w takim zakresie, w jakim zostały one zawarte. Podróżujący do Austrii nie mają obowiązku ubezpieczenia, jednakże ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia, a pobytu w szpitalu w szczególności, zaleca się wykupienie stosownej polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Pokryje ona koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, transportu z miejsca wypadku do szpitala, jak i transportu chorego do Polski. Nieposiadający odpowiedniego ubezpieczenia muszą się liczyć ze szczególnie wysokimi, idącymi w tysiące euro, kosztami, które nie są finansowane przez NFZ. Należy także wiedzieć, że średnia cena wizyty u np.: internisty kosztuje ok. 60 EUR. Cena jednej doby szpitalnej wynosi od 500 do 1000 EUR (a na oddziałach intensywnej opieki medycznej może być wyższa).
Płacący składki na NFZ mają prawo do skorzystania w Austrii z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia, choć nie każdy rodzaj pomocy medycznej jest dostępny w ramach ubezpieczenia NFZ.
Zwłaszcza uprawiającym sporty osobom szczególnie zaleca się wykupienie stosownej polisy, gdyż nie posiadając takowej będą one obciążane kosztami akcji ratunkowych (przyjazd karetki, dowóz do szpitala itp.).


WAŻNE DLA KIEROWCÓW:
W Austrii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.
WAZNE!: Osoby, które mają prawo jazdy, a nie ukończyły 18-go roku życia nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych!
Rygorystycznie egzekwowany jest obowiązek przestrzegania ograniczenia prędkości. I nie próbujmy tego sprawdzać. Egzekwowany jest także obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa i to na wszystkich siedzeniach samochodu. Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,1 promila, a wynik w przedziale od 0,1 do 0,49 promila jest już wykroczeniem. Obowiązuje również zakaz prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu równie bezwzględnie wymagana jest tzw. winieta - nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Brak naklejonej we właściwym miejscu przedniej szyby samochodu winiety grozi karą, tj. obowiązkowym wykupieniem jednodniowej winiety zastępczej w wysokości 120 EUR! Posiadanie nieprzyklejonej winiety jest równoznaczne z jej brakiem. Traktowane jest mniej więcej tak jak u nas w kraju nieskasowany bilet w środkach komunikacji publicznej. Winiety można nabyć na austriackich stacjach benzynowych, na dawnych przejściach granicznych południowej Polski i na niektórych stacjach paliw, a także w oddziałach PZM-otu w Polsce. Pewne odcinki autostrad (np. tunele) czy dróg szybkiego ruchu wymagają – mimo posiadania winiety - dodatkowej opłaty za przejazd. Manipulacje z udawanym „przyklejaniem” winiety albo niezatrzymanie pojazdu do kontroli grożą mandatem do 3000 EUR, więc nie warto kombinować.


Przykładowo, w roku 2011, ceny winiet dla samochodów osobowych (do 3,5 t.) wynosiły: roczna - 76,20 EUR (ważna przez 14 miesięcy: od 1 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2012 r.), 2-miesięczna - 22.90 EUR, 10-dniowa - 7,90 EUR.
Poruszający się własnymi pojazdami powinni mieć na uwadze drobiazgowe kontrole stanu technicznego przeprowadzane przez tamtejszą policję (szczególnej kontroli podlega: ogumienie, hamulce oraz wyposażenie pojazdu w apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową, w zimie mogą być wymagane łańcuchy na koła). Zły stan techniczny pojazdu lub brak wyżej wymienianego wyposażenia karany jest wysokimi mandatami, a w skrajnych przypadkach zatrzymaniem tablic rejestracyjnych lub  nawet samochodu.


PRZYDATNE NUMERY I ADRESY:

- Policja (tel. 133),
- Straż pożarna (tel. 122),
- Pogotowie ratunkowe (tel. 144),
- Uniwersalny numer ratunkowy – (tel. 112),
- dodatkowo w Wiedniu, pod numerem telefonu 141 wezwać można pomoc medyczną, której usługa jest tańsza niż pogotowia ratunkowego.
Wszystkie te połączenia są bezpłatne.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii
Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 c, 1130
Tel.: +43 1 87015100; Tel. dyżurny: +43 69918070220; Faks: +43 1 87015222
 

Instytut Polski w Wiedniu
Austria, Wiedeń, Am Gestade 7, 1010
Tel.: +43 1 533 89 61; Faks: +43 1 532 45 91
 

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu
Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 C, 1130 Wien
Tel.: +43 1 870 15 816; Tel. dyżurny: +43 1 870 15 220; Faks: +43 1 870 15 331
 

źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą

 

 

 


Ocena ogólna:
Opinie szczegółowe:
Jakość obsługi przed zakupem biletu

Cena biletu

Jakość obługi podczas przejazdu

Punktualność na trasie

Komfort (toalety, klimatyzacja, bar, czystość)

Jakość obsługi po zakupie biletu

~Doroa [2012-07-26] (*.net.stream.pl)
Mąż miał wypadek w Austrii w zeszłym roku i mimo posiadania karty z NFZ został obciążony kwotą ponad 2 tysiące zł z czego po przedstawieniu rachunku w NFZ, zwrócono mu 400 zł. Tak więc TRANSPORT KARETKĄ DO NAJBLIŻSZEGO SZPITALA (3km) JEST PŁATNY
1 2 3 4 5 6 ... 8 następna »