Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Szybenik

SZYBENIK – miasto w Chorwacji położone przy ujściu rzeki Krki do Adriatyku. Najlepiej zachowany naturalny port środkowego Adriatyku. Po raz pierwszy wspomniano o nim w roku 1066 w dokumentach chorwackiego króla Petera Krešimira IV, stąd do dzisiaj można usłyszeć o nim jako o grodzie Krešimira. Po 1412 roku Szybenik znalazł się pod panowaniem Wenecji i pozostał pod nią aż do roku 1797, kiedy wraz z całą Dalmacją stał się częścią imperium Habsburgów.

 

 

Szybenik to jedna z mniej odwiedzanych przez turystów miejscowości na chorwackim wybrzeżu i to między innymi jest zaletą tego miasteczka. We względnym spokoju, można spacerować jego uliczkami i podziwiać największe dzieła sztuki Dalmacji.

 

Najcenniejszym zabytkiem jest (wpisana na listę UNESCO) gotycko-renesansowa katedra św. Jakuba. Ta, o doskonałych proporcjach katedra, budowana była przez ponad sto lat z białego kamienia dostarczanego z wysp Brač i Korčula. Nosi ona dumne miano najpiękniejszej budowli sakralnej Chorwacji. Wartymi obejrzenia są także: twierdza w Szybeniku, pałac Foscolo (XV w.), pałac biskupi, szesnastowieczny budynek z arkadami i kościoły - z których najstarsze sięgają wieku XIV. Na wodospadach pobliskiej rzeki Krki w roku 1895 r. uruchomiono jedną z pierwszych elektrowni wodnych na świecie, dzięki której miasto Szybenik zyskało oświetlenie elektryczne znacznie wcześniej niż ówczesne europejskie metropolie: Wiedeń, Budapeszt, Rzym czy Londyn. W Szybeniku urodził się wynalazca spadochronu – Faust Vrančič.


Warto pamiętać, że oprócz zabytków Szybenik oferuje przyjezdnym bogatą ofertę kulturalną. Organizowane tam imprezy: Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, festiwal „Wieczory Dalmatyńskiej Szansony” czy Targi Średniowieczne są tego najlepszym przykładem.
 

Tanie BIlety Autokarowe Szybenik, Chorwacja

Autobus Elabus, Eurobus-Eurolines, Roma-Bus Plus, Retman, GlobTourist

 

 

Wody otaczające Szybenik to mekka dla żeglarzy. 240 wysp, liczne zatoki, lazurowe morze, dzikie naturalnie i niczym niezmącone piękno. Zainteresowani poławianiem korali powinni odwiedzić wyspę Zlarin, gąbek - wyspę Krapanj, a niezdecydowanym poleca się odwiedzenie archipelagu Kornati – najliczniejszy (365 wysp – jedna wyspa na każdy dzień roku) w basenie Morza Śródziemnego, a 150 z nich tworzy Park Narodowy Kornati.


Miłośnicy dobrej kuchni powinni spróbować tamtejszych specjałów: suszonej szynki, grillowanej ryby, skorupiaków w sosie własnym, marynowanych ryb morskich, owoców morza i przede wszystkim – chluby tego regionu - czerwonego wina „Babić”.
W okolicy miasta znajdują się hotele, prywatne apartamenty oraz miejsca do biwaku.

 

 

 

 

 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.