Kraje Docelowe
Tanie Linie Autokarowe
Tanie Linie Autokarowe
Poradnik Kupującego
Jak kupić bilet autokarowy
Polak za Granicą
Hotele i Noclegi
Cork
Cork
 
to drugie co do wielkości miasto Irlandii, położone przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Jest ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Cork i największym miastem prowincji Munster. Nazwa miasta pochodzi od irlandzkiego Corcach Mór Mumhan, czyli Wielkich Moczaró,. czyli rozlewiskom rzeki Lee. Centrum Cork leży na wyspie pomiędzy głównymi korytami rzeki, a większość ulic powstała w wyniku zasypania dawnych kanałów rzecznych. Cork jest największym ośrodkiem przemysłowym południowej Irlandii. W mieście rozwinęły się takie firmy:Pfizer, Novartis Motorola, Apple Computer, IBM. 
 
 
 
Sprawdź połączenia autokarowe i Kup bilet on-line 24h/dobę
 
 
Cork jest także wielkim portem morskim. Przystań promów pasażerskich znajduje się w Ringaskiddy. Cork jest obsługiwane w drodze powietrznej przez lotnisko:
 
Cork Airport (kod IATA - ORK, kod ICAO - EICK)
Lotnisko Cork położone jest 8 km na południe od centrum miasta. Jest jednym z głównych lotnisk w Irlandii. Wszystkie loty pasażerskie obsługiwane są przez jeden terminal, pozwalający na obsługę 5 mln pasażerów rocznie.
Pomiędzy lotniskiem i centrum Cork jeżdżą autobusy Air Coach Service , Lotnisko Cork jest dogodnie położone na południowym końcu drogi N27 (jadąc z północy, zachodu lub wschodu) i na końcu drogi R600 jadąc z Kinsale
 
 
 
Bilety Lotnicze Sprzedaż i Rezerwacja : Infolinia 32 728 30 44
(pon-sob od 8.00 do 20.00; niedziela od 12.00 do 20.00)
 
 
 
W mieście warto zobaczyć:
1. dwie katedry - rzymskokatolicką Katedrę NMP i św. Anny oraz kościoła irlandzkiego .św. Findbara
 
2. Collins Barracks - wojskowe koszary mieszczące się w północnej części Cork, przy Old Youghal Road, w których znajduje się muzeum , bezpłatnie dostępne dla zwiedzających.Obecnie w muzeum znajdują sie 3 wystawy o tematyce: historia koszar, sylwetka Michael'a Collins'a oraz udział Irlandii w misjach pokojowych na świecie.
 
3. Elizabeth Fort - górujące nad miastem mury 400-letniego fortu, zbudowanego u schyłku XVI w. , a który służył armii do obrony miasta.W latach późniejszych przekształcono fort w koszary wojskowe - i w więzienie, chociaż później ponownie przejęto zabudowania do celów militarnych. Odbudowany fort aktualnie wykorzystuje obecnie Garda (irlandzka policja). Z fortu rozciąga sie świetny widok na panoramę Cork.
 
4. Muzeum Masła (Butter Museum) - w którym zobaczymy film "Od zieleni do złota", opowiadający historię odrodzenia się przemysłu maślarskiego w Irlandii w latach 60. XX w. dzięki marce Kerrygold; wystawę przedmiotów tradycyjnie używanych do wyrobu masła, krótki film pokazujący wyrób masła na tradycyjnej farmie Muckross House w Killarney. Z kolei na piętrze znajdują sie dwie galerie: pierwsza ukazuje rozwój miasta Cork jako międzynarodowego ośrodka handlu na początku XVIII wieku i późniejszy rozwój Giełdy Masła w Cork. Druga dotyczy masła oraz kultury Irlandii sprzed tysiąca lat.
Z ciekawostek: w okresie od 200 do 1800 roku masło w Irlandii pakowano w specjalne pojemniki, które zakopywano następnie w bagnach torfowych, albowiem umieszczenie masła w bagnie torfowym umożliwiało dłuższe jego przechowywanie.
 
5. Synagogę - gdyż jest jedyną poza Dublinem w Irlandii . Została wybudowana w 1881 a mieści się przy South Terrace.
 
6. The Gateway Bar w Cork - najstarszy pub nieprzerwanie działający  od 1698 roku w Irlandii, mieszczący się przy Barrack Street.
 
7. Cork Vision Centre - to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. Jednym z ich animatorów jest Cork Vision Centre mieszczące sie przy North Main Street w budynku byłego kościoła św. Piotra, a jego stałą ekspozycją  i jednocześnie jedną z najwiekszych atrakcji jest znajdująca sie w nim dokładna makieta Cork w skali 1:500.
 
8. Wieża Shandon -  wieża kościoła pod wezwaniem Anny Shandon zbudowanego w 1722 r. Nazwa Shandon wzięła się z języka Gaelic. Na wieży kościoła Shandon znajduje się 8 dzwonów - cała oktawa. Zegar wieży waży ponad 2,5 tony i ma 4,2 metry średnicy ale ze względu na źle dobrane parametry drewna, wskazania zegara różnią się między jego poszczególnymi tarczami i są takie same tylko o pełnych godzinach. Z tego powodu mieszkańcy Cork nadali mu przydomek "Czterolicy Kłamca" (four-faced liar), ponieważ zegary na każdej z czterech ścian wskazują zwykle różne godziny. Na szczycie wieży jest umieszczona wskazująca kierunek wiatru "ryba wiedzy".
Ciekawa historia wiąże się z rodem McOstrich, którzy włożyli ogromny wkład w zaprojektowanie i wybudowanie wieży kościoła. Po dziś dzień, gdziekolwiek na świecie członek tej rodziny wchodzi w związek małżeński - biją dzwony tego kościoła.
 
9. Najstarszą budowlę w mieście jest wieżę Red Abbey. 
 
 
 

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.